Od 1 lipca nie musimy wyrabiać NIP

Przyda się on jedynie osobom, które prowadzą firmę. Pozostałym podatnikom wystarczy numer PESEL.

Nie od 1 stycznia – jak podawały wczoraj media – a dopiero od połowy tego roku zniknie obowiązek wyrabiania numeru NIP.

- Od 1 lipca 2011 roku osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie będą musiały składać wniosków o nadanie numeru NIP. Po tym dniu będzie on potrzebny tylko osobom, które prowadzą lub zamierzają otworzyć firmę i są podatnikami podatku VAT – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Maria Hirż z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Pozostałe osoby będą się posługiwały w kontaktach z urzędami skarbowymi jedynie numerem PESEL. Maria Hirż zaznacza, że do wprowadzenia zmian posiadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej jest obowiązkowe.

Jest on potrzebny gdy mamy dochód, o którym trzeba zawiadomić urząd skarbowy. Chodzi nie tylko o pracę zarobkową, lecz również niektóre stypendia, np. te wypłacane uczniom i studentom przez organizacje pożytku publicznego lub jednostki samorządu terytorialnego. Gdy wysokość pomocy przekroczy 3800 zł rocznie (w roku 2010 było to 380 zł miesięcznie), to trzeba ją rozliczyć w PIT.

Numer Identyfikacji Podatkowej trzeba podać również np. w banku przy zakładaniu konta maklerskiego, które pozwoli nam prowadzić sprzedaż i kupno akcji na giełdzie.  

Wraz z 1 lipca zostanie również uruchomiony Centralny Rejestr Podmiotów. Trafią do niego dane z 401 rejestrów lokalnych, które prowadzą urzędy skarbowe. Zebrane tam informacje posłużą urzędnikom do identyfikacji podatnika.

Jakie dane zbierze Centralny Rejestr Podmiotów?

Nazwisko i imię (imiona), nazwisko rodowe, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce urodzenia, płeć, numer
PESEL, obywatelstwo," seria i numer ostatniego wydanego dowodu osobistego, adres i data zameldowania na
pobyt stały, kraj miejsca zamieszkania, adres i data zameldowania na pobyt czasowy, dane dotyczące adresu
miejsca zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail.

Nowe przepisy ułatwią życie również przyszłym przedsiębiorcom. Zdobędą oni numer NIP znacznie szybciej niż obecnie. Aktualnie jest on nadawany w drodze decyzji administracyjnej, którą wydaje naczelnik urzędu skarbowego. Po 1 lipca naczelnik zamiast decyzji, wyda tylko zaświadczenie o nadaniu NIP. Osoby fizyczne, które będą otwierały działalność gospodarczą, dostaną je w ciągu 3 dni roboczych.

Powyższe zmiany wynikają z założeń do projektu nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Ordinary

9.1.2011 16:55:10

Re: adres i data zameldowania na pobyt stały, kraj miejsca zamieszkania, adres i data zameldowania na pobyt czasowy,

Jak widać, nie do wszystkich dociera, że meldunek od jakiegoś czasu jest fikcją, a i formalnie ma zniknąć z przepisów.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 2.8.2018

  Zmiana terminów przedawnienia roszczeń

  Chcąc dochodzić naszych roszczeń zawsze musimy pamiętać o terminach przedawnienia. Jest to istotne, albowiem upływ terminu przedawnienia, może spowodować wyłączenie możliwości dochodzenia przed (...)

 • 22.12.2013

  PIT 2013. Kogo firma wyręczy w rozliczeniu PIT?

  Mija termin dla pracowników, którzy nie chcą rozliczać podatków samodzielnie. Wystarczy złożyć oświadczenie.

 • 13.12.2017

  Mobilna biblioteka nie tylko dla uczniów

  Uruchomiono internetową bibliotekę, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie (...)

 • 15.10.2017

  Nowe święto państwowe

  Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce (...)

 • 26.7.2016

  Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

  Zgodnie z prawem nabycie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednakże by móc się legitymować tytułem spadkobiercy, musimy uzyskać określone dokumenty tj. akt poświadczenia dziedziczenia (...)