Odrzucenie Traktatu Lizbońskiego i co dalej?

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Pöttering z żalem przyjął negatywne głosowanie w sprawie Traktatu Lizbońskiego w Irlandii i wezwał europejskich przywódców państw i rządów do przedyskutowania możliwych rozwiązań tej sytuacji w przyszłym tygodniu, na spotkaniu w Brukseli.

Hans-Gert Poettering powiedział:
 
"Dla wszystkich, którzy pragnęli więcej demokracji, więcej zdolności do działania, większej jasności i przejrzystości w procesie podejmowania decyzji w Unii Europejskiej, to jest oczywiście wielkie rozczarowanie, że większości Irlandczyków nie udało się przekonać do konieczności przeprowadzenia reform Unii Europejskiej. Ale nie zapominajmy, że Unia Europejska wielokrotnie doświadczała już kryzysów i trudności. Dzisiaj, tak jak w przeszłości, nie możemy tracić głowy.
 
Odrzucenie tekstu Traktatu przez jeden kraj Unii Europejskiej, nie oznacza, że ratyfikacje w 18 krajach Unii Europejskiej, które miały już miejsce, stały się nieważne. Ratyfikacja przez inne kraje Unii Europejskiej musi być respektowana tak samo jak głosowanie irlandzkie. Dlatego proces ratyfikacji musi być kontynuowany w krajach członkowskich, które jeszcze nie ratyfikowały Traktatu.
 
Istnieje potrzeba, aby ze swojej strony, rząd irlandzki, razem ze swoimi europejskimi partnerami, przedstawił propozycje, co zrobić w tej sytuacji. W przyszłym tygodniu w Brukseli, Szczyt Szefów Państw i Rządów będzie musiał zająć się sytuacją po referendum w Irlandii i będzie musiał stawić jej czoła, i dać irlandzkiemu rządowi okazję na zrobienie bilansu i przedstawienie swoich propozycji.
 
Powinniśmy teraz spokojnie rozważyć, co robić dalej. Reforma Unii Europejskiej jest istotna dla obywateli, demokracji i przejrzystości. Dlatego mam nadzieję, że znalezienie rozwiązania okaże się możliwe, tak aby reformy mogły wejść w życie, przed europejskimi wyborami, w czerwcu 2009."

Porady prawne

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska,

www.europarl.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika