FATCA uderzy w nasze portfele? Kolejna kontrowersyjna ustawa

Amerykańskie przepisy podatkowe wejdą w życie w styczniu 2013 roku. Groźne jest to, że będą dotyczyć również obywateli innych krajów.

Tzw. FATCA nakłada na zagraniczne banki oraz instytucje finansowe obowiązek informowania amerykańskiego fiskusa o rachunkach, które posiadają w nich podatnicy USA. Wszystko po to, by wyłapywać osoby unikające zapłaty podatku.

- Problem z ustawą polega na tym, że definicja podatnika amerykańskiego jest bardzo szeroka i obejmuje m.in. obywateli polskich, którzy w wyniku tego, że kilkakrotnie pojechali do Stanów Zjednoczonych, mają tzw. Zieloną Kartę, czyli prawo pracy – tłumaczy Jakub Bojanowski, partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

Porady prawne

Takie osoby dożywotnio, o ile nie zrezygnują z Zielonej Karty, są podatnikami w Stanach Zjednoczonych.

Bank nie da danych? Będą kary

Banki i instytucje finansowe z Polski nie mają oczywiście obowiązku stosować się do FATCA. Ale jeżeli tego nie zrobią, mogą ucierpieć na tym klienci.

- Będzie tak dlatego, że wszystkie środki pochodzące z rachunków w Stanach Zjednoczonych, lub transakcje," dla których drugą stroną jest podmiot z USA, będą pomniejszone o 30 procent  – wyjaśnia ekspert z Deloitte.

Odzyskanie pieniędzy może okazać się natomiast długotrwałym i kłopotliwym procesem. Będziemy musieli bowiem zwrócić się o to do amerykańskiej skarbówki.

Ta ustawa łamie przepisy europejskie

Ustawa przyjęta przez Stany Zjednoczone jest całkowicie niezgodna z regulacjami, które obowiązują w Unii Europejskiej.

Przesyłanie i gromadzenie szczegółowych informacji o klientach, obrotach na ich kontach czy dokonywanych transakcjach narusza nie tylko naszą ustawę o ochronie danych osobowych, lecz również tajemnicę bankową.

Obecnie trwa debata pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych a Unia Europejską, czy wprowadzenie zapisów FATCA jest możliwe w krajach wspólnoty i na jakich zasadach.

- Oczekuje się stanowiska Komisji Europejskiej w przedmiocie zgodności z ochroną danych osobowych na przełomie marca i kwietnia – informuje Tadeusz Białek, dyrektor zespołu prawno – legislacyjnego ze Związku Banków Polskich.

Umowa z USA może rozwiązać problem

Niezależnie od trwających rozmów USA wraz z Francją, Niemcami, Włochami, Hiszpanią oraz Anglią wydały wspólne oświadczenie co do międzyrządowego sposobu implementacji FATCA w tych państwach.

- Zgodnie z tym oświadczeniem to wskazane państwa zawrą porozumienia z USA, a nie instytucje finansowe działające na ich terenie – pisze w swoim komentarzu Tadeusz Białek.

Na podstawie takich porozumień we wspomnianych państwach zostaną stworzone podstawy prawne do zbierania i przekazywania USA informacji wymaganych przez FATCA.

Taka państwowa umowa spowoduje, że wszystkie instytucje będą zgodne z FATCA. Zniknie więc ryzyko potrącania 30 proc. podatku od dochodu ze źródeł z USA.

Czy nasz kraj również podpisze międzynarodowe porozumienie? – Prowadzimy obecnie analizy w zakresie zgodności FATCA z polskim ustawodawstwem oraz wpływu tego dokumentu na polskich rezydentów – potwierdza dla e-prawnik.pl biuro prasowe resortu finansów. Nie wiadomo jednak, kiedy analizy się zakończą.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika