Po spotkaniu z Ministrem Środowiska prof. Maciejem Nowickim
25 maja br. prof. Maciej Nowicki, Minister Środowiska spotkał się z Zarządem oraz z kluczowymi członkami PKPP Lewiatan.
Regulacje unijne dotyczące ochrony środowiska stanowią już blisko 40% ogółu regulacji KE. Konieczność dostosowania się do nich jest coraz większym wyzwaniem w działalności operacyjnej i strategicznej polskich firm. Szczególnym zagrożeniem jest niepewność co do ostatecznego kształtu dyrektyw z zakresu ochrony klimatu. Tym cenniejsze dla członków Lewiatana jest zapewnienie Ministra Macieja Nowickiego o otwartości Ministerstwa na dialog z biznesem skierowany na wspólne działania w procesie negocjacji zapisów Dyrektywy o Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji oraz projektu Dyrektywy o emisjach przemysłowych.
Na spotkaniu poruszono m.in. następujące problemy:
1. Prace nad Dyrektywą o Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji.
Dla przedsiębiorców zrzeszonych w PKPP Lewiatan dyrektywy uchwalone w ramach Pakietu Energetyczno- Klimatycznego, a w szczególności Dyrektywa o Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji, mają ogromne znaczenie dla budowania przyszłej strategii firm. Trwające prace nad szczegółowymi zapisami Dyrektywy EU ETS będą rozstrzygały kluczowe rozwiązania dla Systemu, a co za tym idzie będą miały wpływ na kondycję przedsiębiorstw europejskich.
W trakcie poniedziałkowych rozmów z Panem Ministrem ustalono, że:
Biorąc pod uwagę duży wpływ Dyrektywy EU ETS na funkcjonowanie firm w Polsce PKPP Lewiatan wystąpi do Premiera RP z prośbą o utworzenie aktywnie działającego międzyresortowego zespołu do wdrażania pakietu klimatyczno - energetycznego. Zespół powinien składać się z przedstawicieli administracji (Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, UKIE) i sektorów przemysłowych, a do jego głównych zadań powinna należeć analiza otoczenia, weryfikacja propozycji Komisji Europejskiej oraz innych krajów członkowskich, wymiana informacji na temat prac nad dyrektywami i na tej podstawie przygotowywanie stanowiska Polski.
Ministerstwo Środowiska oczekuje na listę ekspertów PKPP Lewiatan w zakresie Dyrektywy EU ETS, którzy mogliby wesprzeć resort w procesie negocjacyjnym dotyczącym przedmiotowej dyrektywy. Eksperci będą brali udział w przygotowaniu stanowiska Rządu na temat poszczególnych zapisów dyrektywy oraz będą brali udział w posiedzeniach grup roboczych oraz negocjacjach Rządu z Komisją Europejską w tym obszarze. PKPP Lewiatan przedstawi ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach carbon leakage, benchmarking oraz aukcjoning.
2. Prace nad projektem dyrektywy o emisjach przemysłowych.
Drugim równie istotnym pakietem legislacyjnym dla przedsiębiorców jest projekt dyrektywy o emisjach przemysłowych, który znacznie zaostrza dotychczasowe podejście do zintegrowanego zapobiegania i kontroli zanieczyszczeń oraz dokonuje poważnych zmian w zakresie obowiązujących przepisów dla dużych źródeł spalania.
Na spotkaniu ustalono, że:
PKPP Lewiatan na prośbę Ministerstwa Środowiska przedstawi listę ekspertów w zakresie Dyrektywy o emisjach przemysłowych, którzy mogliby wesprzeć resort w procesie negocjacyjnym dotyczącym przedmiotowej dyrektywy. Eksperci będą brali udział w przygotowaniu stanowiska Rządu na temat poszczególnych zapisów dyrektywy oraz będą brali udział w posiedzeniach grup roboczych oraz negocjacjach Rządu z Komisją Europejską w tym obszarze.
3. Wsparcie rozwiązań dla rozwoju niskoemisyjnego transportu.
PKPP Lewiatan wraz z firmami członkowskimi deklaruje chęć współpracy z Ministerstwem Środowiska w zakresie wypracowania rozwiązań wspierających rozwój niskoemisyjnego transportu.
4. Współpraca w zakresie promocji rozwiązań ekoinnowacyjnych.
PKPP Lewiatan podejmie współpracę z Ministerstwem Środowiska w obszarze projektu Akceleratora Zielonych Technologii oraz zbierania przez Ministerstwo Środowiska informacji na temat innowacyjnych, polskich technologii, które moglibyśmy promować poza granicami Polski. Ministerstwo jest również zainteresowane informacjami na temat prostych i tanich rozwiązań technologicznych, które poprawiają stan środowiska.
5. Wdrażanie projektów Wspólnych Wdrożeń (JI) w Polsce.
W trakcie spotkania PKPP Lewiatan zwróciła również uwagę na konieczność bardziej elastycznego podejścia Ministerstwa Środowiska we wdrażaniu projektów Wspólnych Wdrożeń (JI).
Mamy nadzieję, że spotkanie z Ministrem Maciejem Nowickim przyczyni się do powstania systemowej pracy Rządu z biznesem w zakresie omawianych zagadnień. Polska ma niewiele czasu na przygotowanie się do rozmów z Unią Europejską na temat konkretnych zapisów Dyrektyw EU ETS oraz Dyrektywy o emisjach przemysłowych. Wykorzystajmy ten czas na prawdziwy dialog i efektywne wypracowanie rozwiązań!
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?