Poczta Polska straci monopol, ale jeszcze nie teraz

Tylko ona dostarczy emerytom przekazy pieniężne. Zachowa również wyłączność na zasiłki z pomocy społecznej.

Do końca tego roku rząd musi otworzyć rynek usług pocztowych. Taki obowiązek nałożyła na nasz kraj Unia Europejska.

Przygotowano już nowelizację przepisów w tej sprawie. Dokument trafił do Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji.

W założeniu nowela ma zwiększyć konkurencję na rynku usług pocztowych, co przełoży się zapewne na niższe opłaty za listy czy paczki. Zgodnie z projektem wraz z początkiem 2013 roku państwowa spółka straci monopol na przesyłki o wadze do 50 gramów.

Teraz wspomniane ograniczenie jest obchodzone przez inne firmy dostawcze przez wrzucanie do kopert metalowych blaszek, które dociążają przesyłkę do ustawowego limitu. Już za pół roku takie praktyki będą zbędne.

Porady prawne

Nowe przepisy wprowadzą jednak wiele wyłączeń, które utrzymają jeszcze przez pewien czas monopol Poczty Polskiej w kilku ważnych segmentach rynku.

Operator wyznaczony z przywilejem

Zgodnie z nowelizacją zagwarantowanie dostępności powszechnych usług pocztowych jest możliwe tylko poprzez wyznaczenie operatora, który będzie zobowiązany do ich wykonywania.

Zostanie on wybrany w drodze konkursu. – Kadencja potrwa 10 lat – wyjaśnia resort administracji i cyfryzacji, który przygotował projekt. – Pierwszym operatorem wyznaczonym z mocy ustawy na okres 3-letni będzie Poczta Polska – tłumaczy ministerstwo. Zatem jeszcze do 2016 roku państwowa spółka będzie miała wyłączność na pewne usługi.

Monopol na emeryta i rencistę

Zgodnie z projektem jedynie wyznaczony operator dostanie prawo przyjmowania przekazów pocztowych ze świadczeniami z ubezpieczeń społecznych – w tym emerytalnymi i rentowymi – oraz świadczeniami z pomocy społecznej.

Według rządu tylko w taki sposób można zapewnić doręczenia wspomnianych świadczeń wszystkim obywatelom, szczególnie tym starszym i schorowanym, którzy nie mają kont bankowych.

Ponadto projekt zostawi Poczcie Polskiej na kolejne trzy lata wyłączność na przekazy pieniężne na terenach wiejskich. Dlaczego? – Ponieważ dostarczenie przekazu pocztowego do odległych i słabo zaludnionych terenów wiejskich dla innych operatorów może być ekonomicznie nieatrakcyjne – twierdzą autorzy nowelizacji.

PIT-y, skarbówka, policja, gmina…

Przesyłając korespondencję do takich organów nadal lepiej będzie korzystać z usług państwowej spółki. Odświeżane prawo stanowi bowiem, że jedynie potwierdzenie nadania listów lub przekazów wydane przez placówkę wyznaczonego operatora będzie miało moc dokumentu urzędowego.

- Taka regulacja jest kontynuacją dotychczas obowiązującego przepisu, co jest uzasadnione szczególną rolą operatora wyznaczonego, któremu państwo powierza świadczenie usługi powszechnej i który gwarantuje ciągłość i dostępność tej usługi – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Wypełniając zatem PIT za rok 2012 na ostatnią chwilę jedynie druk nadania z Poczty Polskiej poświadczy, że wysłaliśmy zeznanie na czas. Tak samo będzie np. z mandatami za przekroczenie prędkości czy złe parkowanie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Arqus 2014-06-01 18:24:34

    ten scenariusz przerabialiśmy już wielokrotnie. Zabić firmę, sprzedać za grosze i ..... Cieszyć się willą na "gdzieśtam". Za komuny kradli ale chociaż się dzielili.

  • _arp 2014-06-01 16:26:04

    Temat który podjął Pan Madejski czeka już od dawna na unormowania a dotyczy spraw których zaniedbania przekładają się już na uciążliwe dla Wymiaru Sprawiedliwości procesy. W tej sprawie napływają bez przerwy skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich Pani Lipowicz i prawnicy również powinni pomóc ponieważ jest rzeczą wiadomą jak ważną sprawą jest terminowy odbiór przesyłek prawnych. Poczta Polska modernizuje swoje działania i widać to na oczach. Powiązanie całości z usługami kurierskimi (Pocztex) to kierunek dobry. Wymaga to jednak zaangażowania i zrozumienia wszystkich bez wyjątku tak pracowników jak również ogółu społeczeństwa. Uzupełnienie tych działań przez operatorów pocztowych solidnych i dobrze wyposażonych w sprzęt tak transportowy jak również oprogramowanie przystające do unormowań światowych powinno wspomagać obsługę całości. Monopol Poczty Polskiej na obsługę emerytów, rencistów i ośrodków wiejskich na czas obecny to również dobre decyzje ponieważ jest to związane z zaufaniem do tej Instytucji które nadal trzeba umacniać. Rzecz najważniejsza w całości rozwiązań to docenienie roli kurierów i listonoszy którzy dźwigają na swoich barkach wszystkie obecne nieprawidłowości tak prawne jak również organizacyjne operatorów. Potrzebne są w tym temacie ciągłe szkolenia, podnoszenie rangi tego zawodu oraz związane z tym wynagrodzenie.

  • dadara 2014-05-31 12:58:35

    A czy wprowadzą VAT na przesyłki ?

  • tim 2014-05-31 11:23:40

    Czas Poczty Polskiej jest już policzony, niestety nie tylko czas Poczty Polskiej jest już policzony. Policziny jest czas Polski. Hitler i Stalin byliby szczęśliwi. No ale wszystko w ręku Opatrzności Bożej. Módlmy się w intencji Naszej Ojczyzny.

  • smietana 2014-05-31 09:56:10

    Popatrzcie jak ciekawie Polska sama sobie załatwiła Pocztę Polską. Wszędzie na świecie poczty państwowe to molochy przynoszące krociowe zyski. U nas z czystym pietyzmem przez 20 lat prezesa i zarząd nadawano z ramienia politycznego. Taki Wacław W. z wykształcenia był piekarzem, ale co tam, jak PP straci pod jego rządami kilkadziesiąt MLN nic się nie stanie. Ponadto taki był prikaz z góry (czyt. lobbyści z UE). Nasi w rządzie się ustawili, a firmę polską doprowadzili do stanu bankructwa (nikt nie ufa już PP). Więc teraz nikt nie będzie płakał jak wejdzie Dojczland post, china post, Turkisze post albo inne malediwy post. Ludzie nawet będą się cieszyć bo PP dała tyle razy ciała, że klienci mają już dosyć. I jak to sprytnie można załatwić? teraz zarabiać na nas będzie mógł obcy kapitał a my jak zwykle wiązać im buty będziemy.

  • rafaelos 2014-05-31 09:30:23

    PITy sie wysyla przez internet !!! kto by to robil niepewną pocztą haha


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika