Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

Jeżeli podsłuchiwanie obywatela nie doprowadziło do zebrania dowodów na popełnienie przestępstwa, to policjanci będą musieli poinformować go o „pluskwie" i wytłumaczyć cel założenia podsłuchu.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Ustawodawcza zajmie się dziś nowelizacją ustawy o Policji. Dokument stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 września 2009 roku (Sygn. akt SK 5/09).

Projekt wprowadza obowiązek informowania obywateli o stosowaniu wobec nich kontroli operacyjnej. O tym, że byliśmy podsłuchiwani, dowiemy się oczywiście po zakończeniu kontroli. Policja będzie zobowiązana powiadomić o pluskwie wtedy, gdy nagrania nie dostarczą żadnych dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego oraz w sytuacji, gdy uzyskany materiał nie przyda się w innych, toczących się aktualnie sprawach. Poinformowani zostaniemy o celu, zakresie oraz wynikach przeprowadzonej kontroli operacyjnej.

- W demokratycznym państwie prawnym nie jest konieczne przechowywanie informacji na temat obywateli uzyskanych w toku czynności operacyjnych ze względu na potencjalną przydatność tych informacji. Może to być stosowane tylko w związku z konkretnym postępowaniem - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dlatego materiały z podsłuchów, które nie zawierają istotnych dla aktualnych spraw informacji, trzeba będzie niezwłocznie zniszczyć w obecności komisji - zakłada nowela ustawy o Policji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (8)

jej

21.10.2011 13:44:29

Re: Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

A czy inne sluzby też beda mialy obowiazek informowania ? Bo nie tylko Policja zaklada podsluchy !!!

ja54

20.10.2011 22:29:29

Re: Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

to z tym przeszukaniem naprawdę dobre było, no ale prawdziwe, niedługo policja będzie się tłumaczyć jakim prawem legitymowali kierującego. Tak dalej a będzie ubaw na e-uro, na ale politycy zawsze przepisy pod siebie robili

agentTomek

20.10.2011 7:12:29

Zawsze sie coś wysłucha i przyklepie obywatelowi

Marfeusz -najlepszy sprzęt

glina

20.10.2011 1:10:9

Re: Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

TAKI PRZEPIS TO NA ZAMÓWIENIE DLA ZŁODZIEJA JEST ROBIONY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SPRZEDAJNE.......... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pancio

20.10.2011 0:59:9

Re: Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

O to dobre było z tym przeszukaniem. Ludzie jak nikt nie ma nic na sumieniu to czego tu się bać a złodziei powinno się tępić każdymi posiadanymi metodami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:)

19.10.2011 22:48:31

Re: Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

proponuje by jeszcze wprowadzić przepis,który bedzie nakazywał policjantom np. by przed przeszukaniem lub zatrzymaniem informować obywatela o tym fakcie z tygodniowym wyprzedzeniem:)

Dawid Zieliński

19.10.2011 21:19:0

JESTEM POLICJANTEM...czystym- podsłuchiwanym- Morfeusz aż się grzeje. I BARDZO DOBRZE

Za dużo jest podsłuchów w podsłuchach i dowolności w wolności

M.

30.1.2010 7:33:10

Re: Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

faktycznie, nie ma to jak odwrócić uwagę od komunistycznej inwigilacji, durnym przepisem do ktorego sie nikt nie bedzie stosował, bo skad niby podsluchiwany(oprócz szumów w telefonie przy tanim sprzecie podsluchowym) ma wiedzieć ze ktoś go sluchal, dopiero wprowadzili przepis o namierzaniu kazdej wykonanej w Polsce rozmowy pod wzgledem numeru do ktorego sie dzwoni i miejsca przebywania w trakcie polaczenia a teraz niby maja sie z tego tlumaczyc. smiech na sali.

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: