"Polska wódka" tylko ze zbóż i ziemniaków. Jest ustawa
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą definicję polskiej wódki. Precyzuje ona z czego można wytwarzać trunek, określany takim mianem.
Pod koniec maja Sejm przyjął nowelizację ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Posłowie postanowili, że od tej pory określenie polska wódka/polish vodka będzie mogło być używane tylko do określenia napojów alkoholowych uzyskiwanych ze zbóż lub ziemniaków uprawianych na terenie naszego kraju.
Zgodnie z definicją polska wódka będzie mogła być produkowana tylko z: żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków. Mimo apeli branży spirytusowej parlamentarzyści nie zgodzili się na to, by listę rozszerzyć o kukurydzę. - Wielu producentów obawia się, że przyjęte zapisy mogą
źle wpłynąć zarówno na nasz potencjał eksportowy, jak i rolnictwo. Kukurydza jest bowiem najwydajniejszym krajowym surowcem stosowanym w produkcji wódek, które mają też spore grono konsumentów za granicą - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia Polski Przemysł Spirytusowy.
Nowe przepisy ustalają także sposób przygotowania specyfikacji technicznej tego napoju spirytusowego.
Nowe prawo ma spowodować, że produkowana w Polsce - taki jest kolejny ustawowy wymóg - wódka będzie odróżniać się od produktów powstających w innych krajach. Definicja polskiej wódki jest bardziej restrykcyjna od unijnej definicji wódki. Bruksela w 2008 r. zgodziła się, by nazwa wódka była używana także w odniesieniu do napojów pozyskiwanych m.in. z winogron.
Na terenie całej Unii Europejskiej jest zarejestrowanych 331 chronionych oznaczeń geograficznych dla alkoholi mocnych. Większość z nich dotyczy produktów z Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Polska zarejestrowała tylko trzy nazwy, w tym Polską
Wódkę - najbardziej rozpoznawalne polskie oznaczenie geograficzne - którego ochrona została zatwierdzona jeszcze w Traktacie Akcesyjnym - podkreślają przedstawiciele branży spirytusowej.
Polska jest największym producentem wódki w Unii Europejskiej i czwartym na świecie. Co roku produkujemy ponad 300 mln litrów tego trunku. Ponad 50 mln litrów trafia na eksport.
(MM)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?