Polsko-amerykańskie porozumienie o wymianie informacji o podatnikach. Weszła ustawa

Rozwój polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie wymiany informacji o podatnikach - to cel umowy między rządem RP a rządem Stanów Zjednoczonych.

Jest to umowa w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA oraz towarzyszących uzgodnień końcowych, podpisanych 7 października 2014 r. w Warszawie. 2 czerwca weszła w życie ustawa upoważniająca głowę państwa do ratyfikowania tego polsko-amerykańskiego porozumienia.

Umowa tworzy ramy prawne dla pogłębienia dwustronnej współpracy w sprawach podatkowych w formie automatycznej wymiany informacji o rachunkach rezydentów podatkowych drugiego państwa.

Porady prawne

Ma ona na celu zapobieganie wykorzystywaniu przez podatników instytucji finansowych drugiego państwa np. do ukrywania dochodów. W umowie Polska i USA zobowiązują się do automatycznego przekazywania danych o rachunkach rezydentów podatkowych drugiego państwa, prowadzonych przez banki, ubezpieczycieli i fundusze inwestycyjne. Umowa określa sposób identyfikacji, przetwarzania i przekazywania informacji o rachunkach prowadzonych dla rezydentów drugiego państwa.

Dzięki ratyfikacji umowy polskie instytucje finansowe nie będą musiały płacić w USA 30-proc. podatku od dochodów uzyskanych w tym kraju. Amerykańskie prawo (FATCA - Foreign Account Tax Compliance Act) przewiduje taki obowiązek w przypadku zagranicznych instytucji finansowych, które nie zawrą porozumień bezpośrednio z administracją podatkową USA. Ta sankcja podatkowa nie obowiązuje, gdy dany kraj zawrze międzyrządową umowę ze Stanami Zjednoczonymi. Umowa umożliwi też dalsze korzystanie z usług polskich instytucji przez amerykańskich rezydentów podatkowych.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę ratyfikacyjną 20 marca 2015 r., a prezydent podpisał ją 4 maja 2015 r. Ustawa weszła w życie 2 czerwca 2015 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika