Prawa pasażera. Ta aplikacja ci pomoże
Pasażerowie samolotów zmuszeni do oczekiwania na opóźnione loty lub na zagubiony bagaż będą mogli skorzystać z aplikacji na smartfony.
Program umożliwi nam natychmiastowe sprawdzenie przysługujących w danej sytuacji praw.
Komisja Europejska wypuściła aplikację na smartfony, która obejmuje przewozy lotnicze i kolejowe. Jest ona dostępna na czterech mobilnych platformach: Apple iPhone i iPad, Google Android, RIM Blackberry oraz Microsoft Windows Phone 7. Aplikacja jest dostępna w 22 językach UE.
- W chwili obecnej aplikacja obejmuje przewozy lotnicze i kolejowe, ale w 2013 r. zostanie uzupełniona o przewozy autokarowe i przewozy statkami, ponieważ obowiązywać zaczną wtedy przepisy dotyczące praw pasażerów w transporcie autokarowym i morskim - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
- Wielu z nas niejednokrotnie było we frustrującej sytuacji, w której poinformowano nas na lotnisku, że nie przysługują nam żadne prawa, mimo iż nie było to zgodne z prawdą. Dzięki tej aplikacji miliony podróżnych uzyskają szybki dostęp do informacji o prawach pasażera wtedy, gdy informacje te będą im najbardziej potrzebne, w nieoczekiwanych okolicznościach - mówił podczas przedstawiania aplikacji Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport.
Komisja wyjaśnia, że aplikacja zawiera wyjaśnienie praw przysługujących podróżującym w każdej potencjalnie trudnej sytuacji. Przykładowo, jeżeli linie lotnicze odwołały lot i w efekcie pasażerowi odmówiono wejścia na pokład, może mu przysługiwać odszkodowanie w wysokości od 125 do 600 euro.
W komunikacie KE wyjaśniono, że w razie przypadkowego uszkodzenia bagażu podróżującemu także może przysługiwać odszkodowanie. Warto również wiedzieć, że przewoźnicy kolejowi i lotniczy są zobowiązani do podawania przejrzystych informacji dotyczących cen oraz do zapewnienia pomocy pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej.
Gdy uznamy, że złamano przysługujące nam prawa, znajdziemy w aplikacji dane kontaktowe instytucji, do których należy złożyć skargę. Wszyscy użytkownicy smartfonów będą mogli pobrać aplikację na swoje urządzenie za pomocą kodu QR, który znajdziemy tutaj: http://europa.eu/rapid/exploit/2012/07/IP/PL/i12_738.pli/Pictures/10000000000000C8000000C8A7C6C6ED.jpg
(DM), Komisja Europejska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?