Regulamin uczelni niezgodny z prawem. UOKiK nałożył karę

Poprawka egzaminu dyplomowego - 300 złotych, komisyjny - 100 złotych, wysłanie wezwania do zapłaty - 20 złotych. To niektóre z opłat pobieranych niezgodnie z prawem od studentów Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie. Prezes UOKiK uznała praktyki uczelni za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów i ukarała ją finansowo.

Ustalając opłaty m.in. za wyznaczenie terminu egzaminu komisyjnego, oddanie pracy dyplomowej po sesji czy też za wyznaczenie terminu poprawkowego egzaminu dyplomowego, uczelnia naruszyła ustawę o szkolnictwie wyższym, która zabrania pobierania takich opłat.

Szkoła zastrzegła w regulaminie, że nie zwróci wpisowego studentom rezygnującym z nauki. Tymczasem uczelnia nie ma prawa do zatrzymania wpisowego, gdy rezygnacja nastąpiła z winy szkoły lub z przyczyn niezależnych od studenta.

Porady prawne

Ponadto, bez wcześniejszego ostrzeżenia skreślano z listy studentów, którzy spóźnili się z zapłatą czesnego więcej niż 30 dni. Zgodnie z przepisami, osobie zalegającej z płatnością należy wysłać pisemne wezwanie wyznaczające termin spłaty.

Prezes UOKiK ukarała WSNS łączną kwotą 17 145 złotych i nakazała zmianę zakwestionowanych regulaminów.

(uokik.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • prof. dr hab. inż 2015-09-04 08:35:26

    Uczelnia musi płacić uposażenia pracowników, za energię, telefony itp., a część studentów podchodzi dość nieodpowiedzialnie do swoich obowiązków względem uczelni. Dlatego niezależnie od nielogicznych decyzji Władz (z którymi nie zgadzam się) dających przewagę praw studentów nad ich obowiązkami uważam, że nieprzystępowanie studentów w terminie do egzaminów, spóźnianie się z pisaniem prac kontrolnych i dyplomowych, nie wnoszenie w terminie opłat należnych uczelni (czesne), co powoduje dodatkowe koszty uczelni musi powodować dodatkowe koszty dla studentów, bo inaczej szkoły po prostu zbankrutują. A może niektórym o to właśnie chodzi?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika