Rehabilitacja lecznicza będzie przedłużana

Jeżeli przemawiają za tym względy medyczne, to NFZ przedłuży czas trwania rehabilitacji. Przyczyni się to do ograniczenia przyszłych, wysokich kosztów wspierania dorosłych już osób niepełnosprawnych.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Proponowane przepisy umożliwiają przedłużenie czasu jej trwania.

Podobne rozstrzygnięcie zawierało zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (5/2008/DSOZ). Teraz rząd ureguluje tą kwestię na poziomie rozporządzenia.

Przedłużenie czasu trwania rehabilitacji będzie zależało od diagnozy lekarza i decyzji NFZ. – Na podstawie diagnozy Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł sfinansować świadczenia rehabilitacji leczniczej udzielone w czasie odpowiadającym potrzebom zdrowotnym osoby rehabilitowanej – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Porady prawne

Ministerstwo przypomina, że zadaniem świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej jest ograniczenie skutków następstw choroby poprzez możliwość zapewnienia opieki rehabilitacyjno-terapeutycznej potrzebującym pacjentom.

Wprowadzenie proponowanych zmian jest potrzebne, ponieważ – jak zaznacza resort – przerwanie rehabilitacji lub jej ograniczenie z powodu braku środków finansowych, zmniejsza szansę na poprawę stanu zdrowia, a ponadto generuje przyszłe, wysokie koszty wspierania dorosłych już osób niepełnosprawnych.

Rozporządzenie ma wejść w życie już 15 maja tego roku. - Jest to spowodowane tym, że z dniem 30 czerwca 2010 roku zakończy się okres trwania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku lub oddziale dziennym (120 dni). W tej sytuacji, istotne jest, aby z dniem 1 lipca br. świadczeniobiorcy nie zostali pozbawieni tego świadczenia zdrowotnego, na skutek braku możliwości jego przedłużenia – wyjaśnia resort.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika