Jeżeli przemawiają za tym względy medyczne, to NFZ przedłuży czas trwania rehabilitacji. Przyczyni się to do ograniczenia przyszłych, wysokich kosztów wspierania dorosłych już osób niepełnosprawnych.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Proponowane przepisy umożliwiają przedłużenie czasu jej trwania.
Podobne rozstrzygnięcie zawierało zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (5/2008/DSOZ). Teraz rząd ureguluje tą kwestię na poziomie rozporządzenia.
Przedłużenie czasu trwania rehabilitacji będzie zależało od diagnozy lekarza i decyzji NFZ. – Na podstawie diagnozy Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł sfinansować świadczenia rehabilitacji leczniczej udzielone w czasie odpowiadającym potrzebom zdrowotnym osoby rehabilitowanej – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.
Ministerstwo przypomina, że zadaniem świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej jest ograniczenie skutków następstw choroby poprzez możliwość zapewnienia opieki rehabilitacyjno-terapeutycznej potrzebującym pacjentom.
Wprowadzenie proponowanych zmian jest potrzebne, ponieważ – jak zaznacza resort – przerwanie rehabilitacji lub jej ograniczenie z powodu braku środków finansowych, zmniejsza szansę na poprawę stanu zdrowia, a ponadto generuje przyszłe, wysokie koszty wspierania dorosłych już osób niepełnosprawnych.
Rozporządzenie ma wejść w życie już 15 maja tego roku. - Jest to spowodowane tym, że z dniem 30 czerwca 2010 roku zakończy się okres trwania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku lub oddziale dziennym (120 dni). W tej sytuacji, istotne jest, aby z dniem 1 lipca br. świadczeniobiorcy nie zostali pozbawieni tego świadczenia zdrowotnego, na skutek braku możliwości jego przedłużenia – wyjaśnia resort.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl