Straż miejska wlepi mandat palaczom

Nie tylko policjanci i inspektorzy sanepidu, lecz również gminni strażnicy będą mogli ukarać mandatem osobę, która złamie zakaz palenia w miejscach publicznych. Rozporządzenie dające strażnikom takie prawo zostało właśnie podpisane przez szefa MSWiA.

Resort chce, aby nowe przepisy obowiązywały już od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kiedy to nastąpi?

- Jest to kwestia nawet nie dni, lecz godzin – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

Rozporządzenie pozwoli gminnym strażnikom karać nie tylko samych palaczy, lecz również np. restauratorów i taksówkarzy, którzy nie wywiesili w swoim lokalu czy aucie tabliczki zakazującej palenia tytoniu.

Teraz strażnik miejski nie ma prawa reagować we wspomnianych sytuacjach.

– Czekamy na rozporządzenie. Dzisiaj możemy palacza jedynie pouczyć lub skierować wniosek o jego ukaranie do sądu – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Monika Niżniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Warszawie.

Inaczej jest w przypadku policjantów. Podinspektor Krzysztof Chajdas z GKP podkreśla, że funkcjonariusze nie przejdą obok łamania prawa obojętnie.

Tak jak przed wejściem w życie nowych przepisów, czyli przed 15 listopada, tak i teraz policjant ukarze mandatem za palenie na przystanku, w pociągu czy tramwaju – mówił dla e-prawnik.pl podinspektor z Komendy Głównej Policji. 

Zapewnia on, że funkcjonariusze będą teraz reagować również wtedy, gdy dostaną telefoniczną skargę o złamaniu zakazu palenia w restauracjach.

Przypominamy, że od 15 listopada palenie tytoniu jest zabronione m.in. w pociągach, taksówkach i autobusach, na stadionach, przystankach czy w restauracjach, które mają jedno pomieszczenie. Za złamanie zakazu palacze mogą zapłacić nawet 500 złotych kary.

Takie zmiany wprowadziła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. 2010 nr 81 poz. 529). Według dokumentu mandat może wlepić palaczowi także funkcjonariusz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

marcin

17.11.2010 10:24:22

Re: Straż miejska wlepi mandat palaczom

bardzo dobrze,palacze nie patrza na innych ,najlpiej to w ogole zabronic papierosów jak narkotyków

Brawo_PO

17.11.2010 9:23:25

Re: Straż miejska wlepi mandat palaczom

Poniewaz teraz maja bron to zastrzela palacza na miejscu jesli nie ma przy sobie 500 zl zaplacic mandat. Nastepne narzedzie do napedzania lapowek bo malo zarabiaja. Rzad znalazl jeszcze jeden instrument zastraszyc publike - teraz beda sie bali glosowac "nieodpowiednio". Wszystko, aby wytworzyc atmosfere strachu. Rewizje bez nakazu prokuratora lub sadu, podsluchy w domach, telefonow i internetu, otwieranie poczty i sledzenie na widzimisie sledczego. PRL juz wrocilo.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 29.8.2017

  Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

  Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza jasne zasady pokrywania kosztów postępowań prowadzonych przez straż gminną lub miejską. Zmiany zagwarantują, że świadkowie w takich (...)

 • 13.1.2018

  Pokrywanie kosztów postępowania w sprawach o wykroczenia

  Znowelizowano Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja rozwiązuje problem związany z pokrywaniem należności świadków, biegłych i tłumaczy (...)

 • 28.9.2018

  Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?

  Kierowcy w poniedziałek 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC mogą zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaną (...)

 • 5.7.2018

  Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

  Od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu (...)