Unia energetyczna. Oto polskie postulaty

Bezpieczeństwo energetyczne i współpraca międzynarodowa w tym zakresie to jeden z głównych tematów podejmowanych przez Ministerstwo Gospodarki w ramach unijnych spotkań i konsultacji dotyczących unii energetycznej.

Ministerstwo Gospodarki brało udział w konsultacjach roboczych z Komisją Europejską dotyczących reformy Wspólnoty Energetycznej. O formule Unii Energetycznej rozmawiano m.in. na Forum Madryckim ds. regulacji rynku gazu, Radzie TTE oraz Gas Coordination Group.

Jednym z najważniejszych postulatów Polski ws. Unii Energetycznej jest prowadzenie dalszych prac na rzecz opcji dla dobrowolnych mechanizmów wspólnych zakupów gazu. Jest szereg metod wzmacniania pozycji przetargowej wobec dominującego dostawcy i te opcje powinny być szczegółowo zbadane.

Ponadto Polska proponuje stosowanie pojęcia gospodarka niskoemisyjna zamiast dekarbonizacja, gdyż ograniczenie emisji CO2 odbywać się może z powodzeniem przy wykorzystaniu czystych technologii węglowych.

Za kluczowe uznajemy także zachowanie neutralności technologicznej i uwzględnienie w koncepcji Unii Energetycznej roli zasobów własnych UE w zmniejszaniu uzależnienia państw członkowskich od importu surowców. Umożliwienie rozwoju źródeł własnych energii i surowców (konwencjonalnych i niekonwencjonalnych) pozwoli na właściwą dywersyfikację miksu energetycznego z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Żadne źródło energii ani technologia wydobycia i przetwarzania nie powinny być dyskryminowane, jeśli przyczyniają się poprawy bezpieczeństwa energetycznego i nie tworzą zagrożenia dla środowiska - czytamy na stronie resortu gospodarki.

Polska przekonuje również do wzmocnienia Wspólnoty Energetycznej. Powinno ono polegać na intensyfikacji prac na rzecz integracji instrumentów rynkowych i mechanizmów bezpieczeństwa państw stron Wspólnoty z państwami członkowskimi UE.

Źródło: mg.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.8.2019

  Kto nas obroni?

  Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektorat (...)

 • 26.6.2019

  Unia Europejska będzie chronić tożsamość kulturową dzieci

  We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej. 

 • 22.6.2009

  Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali

  Od 1 stycznia 2009 roku w zasadzie charakterystyka energetyczna, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, powinna być ustalona dla: każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku (...)

 • 26.12.2018

  Zmiana ustawy o transporcie drogowym

  Rządowy projekt dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia z 1 kwietnia 2016 r., ustanawiającego wspólne zasady dotyczące połączenia krajowych rejestrów elektronicznych przedsiębiorców (...)

 • 12.8.2018

  Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską

  Nowelizacja specustawy dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej dostosowuje ją do obowiązujących przepisów Prawa wodnego. Według wprowadzonych zmian, to Wody Polskie, a nie jak dotychczas marszałkowie (...)