Unia energetyczna. Oto polskie postulaty

Bezpieczeństwo energetyczne i współpraca międzynarodowa w tym zakresie to jeden z głównych tematów podejmowanych przez Ministerstwo Gospodarki w ramach unijnych spotkań i konsultacji dotyczących unii energetycznej.

Ministerstwo Gospodarki brało udział w konsultacjach roboczych z Komisją Europejską dotyczących reformy Wspólnoty Energetycznej. O formule Unii Energetycznej rozmawiano m.in. na Forum Madryckim ds. regulacji rynku gazu, Radzie TTE oraz Gas Coordination Group.

Jednym z najważniejszych postulatów Polski ws. Unii Energetycznej jest prowadzenie dalszych prac na rzecz opcji dla dobrowolnych mechanizmów wspólnych zakupów gazu. Jest szereg metod wzmacniania pozycji przetargowej wobec dominującego dostawcy i te opcje powinny być szczegółowo zbadane.

Ponadto Polska proponuje stosowanie pojęcia gospodarka niskoemisyjna zamiast dekarbonizacja, gdyż ograniczenie emisji CO2 odbywać się może z powodzeniem przy wykorzystaniu czystych technologii węglowych.

Za kluczowe uznajemy także zachowanie neutralności technologicznej i uwzględnienie w koncepcji Unii Energetycznej roli zasobów własnych UE w zmniejszaniu uzależnienia państw członkowskich od importu surowców. Umożliwienie rozwoju źródeł własnych energii i surowców (konwencjonalnych i niekonwencjonalnych) pozwoli na właściwą dywersyfikację miksu energetycznego z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Żadne źródło energii ani technologia wydobycia i przetwarzania nie powinny być dyskryminowane, jeśli przyczyniają się poprawy bezpieczeństwa energetycznego i nie tworzą zagrożenia dla środowiska - czytamy na stronie resortu gospodarki.

Polska przekonuje również do wzmocnienia Wspólnoty Energetycznej. Powinno ono polegać na intensyfikacji prac na rzecz integracji instrumentów rynkowych i mechanizmów bezpieczeństwa państw stron Wspólnoty z państwami członkowskimi UE.

Porady prawne

Źródło: mg.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika