Ustawa o OFE niekonstytucyjna? Są zastrzeżenia
Najważniejsze zarzuty dotyczą uchylenia dotychczasowych przepisów gwarantujących bezpieczeństwo i rentowność lokat oraz poważnych zmian w polityce inwestycyjnej. To te zapisy mogą być niezgodne z Konstytucją.
Szef Kancelarii Prezydenta RP minister Jacek Michałowski skierował list w tej sprawie do szefa KPRM ministra Jacka Cichockiego.
Jak zauważył minister, są obawy, że projektowane zmiany w funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych, w tym uchylenie dotychczasowych przepisów gwarantujących bezpieczeństwo i rentowność lokat oraz poważne zmiany w polityce inwestycyjnej (minimalny wymóg inwestycji w akcje na poziomie 75 proc. oraz zakaz inwestowania w papiery wartościowe emitowane bądź gwarantowane przez Skarb Państwa) mogą nie być zgodne z Konstytucją.
Minister przypomniał, iż w toku uzgodnień międzyresortowych zwracano uwagę, że przy wprowadzaniu tak głębokich zmian konieczne jest zapewnienie odpowiedniego czasu, aby adresaci zmian mogli się do nich dostosować. W tym kontekście wskazuje się, że zaproponowana vacatio legis może być niewystarczająca, a pod znakiem zapytania może stanąć dochowanie konstytucyjnego terminu 21 dni dla Prezydenta na podjęcie decyzji w sprawie tej ustawy.
W świetle dostępnych w konsultacjach uwag rożnych instytucji, w tym instytucji rządowych, zastrzeżenia natury konstytucyjnej mogą dotyczyć również mechanizmu przekazania aktywów z OFE do ZUS, a następnie ich umorzenia.
Minister Jacek Michałowski wyraził nadzieję, że rząd uwzględni w dalszych pracach wymienione uwagi, a przed przesłaniem projektu ustawy do Sejmu, dokona pogłębionej analizy proponowanych przepisów pod kątem ich zgodności z Konstytucją RP.
Prezydent.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?