Większa elastyczność samorządów dzięki nowej ustawie

Umożliwienie dobrowolnego łączenia samorządów, zwiększenie ich samodzielności, ułatwienie współpracy, a także poprawa procedur realizacji zadań - to najważniejsze zmiany w przyjętym przez rząd projekcie ustawy.

Nowe przepisy usuwają bariery prawne utrudniające łączenie się samorządów oraz uatrakcyjniają zachętę finansową dla połączonych jednostek. Połączone gminy o niższych dochodach mogą zyskać w okresie 5 lat po połączeniu wzrost udziału w PIT nawet o 10 pkt proc.

Projekt ma zwiększyć samodzielność i elastyczność organizacyjną samorządów. Chodzi o zapewnienie wspólnej obsługi dla samorządowych jednostek organizacyjnych, poprzez tworzenie centrów usług wspólnych.

Porady prawne

Ustawa ma też ułatwić współpracę między samorządami. Kluczowa jest możliwość powoływania związków powiatowo-gminnych, usprawnienie procedury podejmowania decyzji przez związki jednostek samorządu terytorialnego oraz przyspieszenie procedury rejestracji takich związków. Ułatwi to m.in. koordynację zadań o znaczeniu strategicznym, np. organizację publicznego transportu zbiorowego.

Małe gminy (do 5 tys. mieszkańców) mają problemy związane z wyższymi kosztami działalności, brakiem wystarczającego zaplecza kadrowego, niekorzystną strukturą demograficzną czy migracjami. Dlatego ustawa przewiduje również zwiększenie zachęt do łączenia samorządów, tak aby korzystały na tym jednostki osiągające niższe wpływy z PIT.

Ustawa wprowadza też zmiany w wielu przepisach prawa materialnego związane z realizacją procedur administracyjnych i podatkowych na szczeblu lokalnym. Ułatwią one obywatelom stosowanie tych przepisów, a w przypadku jednostek samorządu terytorialnego zmniejszą koszty realizacji zadań. Chodzi na przykład o uproszczenie i usprawnienie procedur dotyczących wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów oraz zmianę m.in. przepisów dotyczących podatku od nieruchomości oraz o ustaw podatku leśnym i rolnym.

Źródło: Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika