Wymiana danych gospodarczych bezpieczniejsza dzięki nowym przepisom?
Rząd zajął się projektem założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, który został przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki. Główne cele proponowanych zmian to ułatwienie sprawdzania wiarygodności płatniczej kontrahentów oraz lepsza kontrola dłużników przed nieuczciwym wpisem do biur informacji gospodarczej.
Projekt ten jest częścią podjętych przez resort gospodarki działań prawnych, które według resortu mają wspierać przedsiębiorców w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji biznesowych.
Pozostałe projekty to nowe prawo restrukturyzacyjne oraz projekt założeń do ustawy o polubownych metodach rozwiązywania sporów.
- Sytuacje sporne są immanentną cechą obrotu gospodarczego, chcemy jednak udostępnić przedsiębiorcom takie narzędzia prawne, które pozwolą uniknąć trudnych sytuacji lub rozwiązywać je bez zrywania relacji biznesowych - powiedział Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Jak informuje Haładyj, głównym założeniem projektu nowego prawa restrukturyzacyjnego jest wprowadzenie instrumentów prawnych pozwalających na przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika. Ważnym aspektem jest również realizacja polityki nowej szansy wobec przedsiębiorców, którzy chcą powrócić do obrotu gospodarczego.
W przypadku nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego poprzez rozbudowę funkcji informacyjnej biur informacji gospodarczej, informuje MG.
- Polubowne rozwiązania ułatwią przedsiębiorcom rozwiązywanie sporów gospodarczych i pozwolą na kontynuowanie współpracy. Zmiana ustawy o wymianie informacji gospodarczej wzmocni bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - ocenił wiceminister Haładyj.
Ministerstwo proponuje, by biura informacji gospodarczej mogły od niektórych organów publicznych otrzymywać informacje o zaległych zobowiązaniach stwierdzonych ostateczną decyzją lub prawomocnym wyrokiem, zwłaszcza w przypadku orzeczonej egzekucji. BIG-i będą dostawały także pozytywne informacje na temat dłużników, np. o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań.
Zgodnie z nowymi przepisami, biura mają uzyskać prawo do korzystania z danych znajdujących się w rejestrach publicznych, np. KRS, CEIDG czy REGON, a także do sprawozdań finansowych przedsiębiorstw. BIG-i dostaną także informacje od kancelarii komorniczych na temat bezskutecznych egzekucji dłużników-przedsiębiorców.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?