Wznowiono prace nad zniesieniem meldunku
Obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony rejestracją. Nowe miejsce stałego pobytu zgłosimy przez internet. Dostaniemy na to 30 dni.
Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zajęła się projektem znoszącym obowiązek meldunku. Zamiast tego obywatele będą się rejestrować, wskazując nowe miejsce zamieszkania najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
Równocześnie zarejestrujemy jedno podstawowe miejsce zamieszkania i jedno dodatkowe miejsce zamieszkania. To pierwsze posłuży ustaleniu adresu do doręczeń.
- Podstawowym miejscem zamieszkania osoby jest miejsce oznaczone adresem, w którym koncentrują się jej więzi osobiste oraz najczęściej spędza codzienny czas wolny od pracy i do którego zwykle powraca niezależnie od czasowych nieobecności - tłumaczy ustawodawca.
Dodatkowe miejsce zamieszkania będziemy mogli zgłosić np. wtedy, gdy wykonujemy pracę w innym mieście czy pobieramy tam naukę lub przebywamy w ośrodku rehabilitacyjnym. Właściciel lokalu nie będzie musiał wyrażać zgody na rejestrację, a nawet o niej wiedzieć - powiadomi go o tym urząd już po naszej rejestracji.
Projekt zakłada likwidację obowiązku rejestracji wszystkich dotychczasowych form pobytu o charakterze czasowym oraz zniesienie obowiązku zgłaszania wymeldowania.
- Oznacza to, iż zamiast dwóch wizyt w urzędach, czasami oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów, osoba dokona wyłącznie rejestracji nowego miejsca zamieszkania, zaś proces wyrejestrowania z poprzedniego dokonany zostanie przez urząd - czytamy w projekcie.
Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość rejestracji drogą elektroniczną, a więc bez konieczności wizyty w urzędzie.
Według dokumentu za „niedokonanie rejestracji miejsca zamieszkania" nie będą groziły sankcje karne. Obecnie jest inaczej - za uchylanie się od obowiązku meldunkowego można zostać ukaranym karą grzywny lub ograniczeniem wolności do miesiąca.
Jeżeli ustawa zostanie uchwalona, to obowiązek meldunku zniknie wraz z dniem 1 stycznia 2014 roku.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?