Za co płacić w publicznym przedszkolu?
Opłaty za naukę i opiekę nad dzieckiem w państwowym przedszkolu mogą być pobierane wtedy, gdy maluch pozostaje w nim więcej niż 5 godzin dziennie.
Wynika tak z projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którym zajmą się posłowie na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu.
Zaproponowane w dokumencie zmiany dążą do doprecyzowania przepisów w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi interpretacji zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty.
Niejasności ma usunąć nowe brzmienie art. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572).
Przepis ten definiuje przedszkole publiczne. Obecnie czytamy w nim, że jest to miejsce, które prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej, przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności i zatrudnia nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje.
Odświeżona regulacja wskaże jednoznacznie, że przedszkole publiczne „zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie”.
Analogiczne rozwiązanie zaproponowano przyjąć w stosunku do innych publicznych form wychowania przedszkolnego. Nowela nie określa jednak, za ile godzin przebywania dziecka w takiej placówce nie będą pobierane opłaty. Zostanie to ustalone w odpowiednim rozporządzeniu wydanym przez ministra oświaty.
W takim dokumencie powinny się ponadto znaleźć szczegółowe warunki tworzenia oraz zasady działania innych form wychowania przedszkolnego.
- W szczególności rozporządzenie powinno uwzględnić konieczność dostosowania form wychowania przedszkolnego do sytuacji i potrzeb lokalnych, a także możliwość prowadzenia zajęć tylko w niektóre dni tygodnia. Minimalny dzienny wymiar godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, świadczonego przez publiczne inne formy wychowania przedszkolnego, powinien zostać ustalony z uwzględnieniem liczby dzieci uczęszczających do tych form – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar 5 godzin dziennie oraz za korzystanie w nich z wyżywienia ustali natomiast rada gminy, a w przypadku innych przedszkoli publicznych - organy prowadzące.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?