Zaostrzenie kontroli jakości żywności w UE
Skuteczniejsze inspekcje żywności w drodze od producenta na stół
Przepisy wprowadzające skuteczniejsze inspekcje żywności podczas kolejnych etapów podroży od producenta na stoły konsumentów, zostały przyjęte podczas głosowania w Parlemencie Europejskim. Przepisy uzgodnione już nieformalnie pomiędzy posłami i Radą UE, mają poprawić możliwość śledzenia żywności, ułatwić walkę z oszustwami oraz przywrócić zaufanie konsumentów.
Na czym będą polegały zmiany?
Mają zagwarantować wysokie standardy żywności, która trafia na unijny rynek, oraz zapobiec procederom fałszowania żywności i etykiet. Nowelizacja dotyczy m.in. zaostrzenia kontroli na różnych etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji.
Nowe przepisy mają zapewnić powstanie pełnego, zintegrowanego oraz skuteczniejszego systemu kontroli w obszarach bezpieczeństwa żywności i paszy, kontroli wymagań dotyczących weterynarii oraz zdrowia roślin, jak również kontroli produkcji organicznej i zasad oznakowania geograficznego produktów. Zmiany zapewniają więc kompleksowy i bardziej skuteczny system kontroli na każdym etapie łańcucha żywnościowego (kontrole żywności, pasz, pestycydów, dobrostanu zwierząt, produkcji żywności organicznej, oznaczeń pochodzenia geograficznego produktów rolnych etc.) oraz poprawę dobrostanu zwierząt. Kontrole mają być niezapowiedziane, oparte na ryzyku i mają dotyczyć wszystkich sektorów. Inspekcje będą przeprowadzane przez właściwe władze krajowe.
Zgodnie z porozumieniem wynegocjowanym pomiędzy Parlamentem i Radą, wprowadzone zostaną:
- pełen zakres kontroli, obejmujący cały łańcuch żywnościowy: kontrole żywności, paszy, zdrowia roślin, pestycydów, dobrostanu zwierząt, zasad oznakowania geograficznego oraz produkcja organiczna żywności;
- niezapowiedziane kontrole, oparte na potencjalnym ryzyku, we wszystkich sektorach;
- skuteczniejsze środki walki z fałszerstwami i oszustwami;
- przepisy dotyczące importu zwierząt i innych produktów z krajów trzecich;
- kontrole Komisji Europejskiej w państwach członkowskich i w krajach trzecich.
Nowelizacja przewiduje także harmonizację i zaostrzenie kar w przypadku oszustw. Zmiany umożliwią szybsze reagowanie w kryzysowej sytuacji.
Zmiany zaczną obowiązywać pod koniec 2019 roku.
Bezpieczeństwo żywności w UE
Unijne przepisy regulujące bezpieczeństwo żywności należą do najbardziej restrykcyjnych na świecie. Globalizacja rynku spożywczego oraz coraz dłuższy i bardziej złożony łańcuch produkcji i dystrybucji żywności sprawiają jednak, że wzrasta także ryzyko oszustw. Stąd właśnie wynika potrzeba poprawienia jakości przeprowadzanych kontroli, by zapewnić, że najwyższy poziom ochrony zdrowia ludzkiego oraz dobrostanu zwierząt i roślin. Poza tym konieczne jest zagwarantowanie, że przepisy są odpowiednio wdrażane na każdy etapie.
Po co zmiany?
Nowelizacja ma poprawić identyfikowalność żywności, służyć przeciwdziałaniu oszustwom oraz przyczynić się do odbudowy zaufania konsumentów. Niedawne skandale dotyczące fałszowania żywności pokazały konieczność zdecydowanych działań ze strony władz, w celu ochrony konsumentów oraz uczciwych dostawców przed osobami łamiącymi przepisy, w którymkolwiek miejscu łańcucha dostawców żywności.
Wątpliwości co do jakości przeprowadzanych kontroli pojawiły się szczególnie po skandalu z końskim mięsem dodawanym do wołowiny, który wybuchł na początku 2013 roku. Wyniki przeprowadzonych na szeroką skalę testów wykazały, że proceder dotyczy rynków wielu europejskich krajów. W niektórych przypadkach zawartość koniny w produkcie sprzedawanym jako wołowina wynosiła nawet 100%. W wyniku skandalu z rynku wycofano wiele partii żywności.
"Oczywiście to prawo ma zapobiec tego typu skandalom, ale chodzi o coś więcej: Europejczycy mają prawo do najlepszych możliwych warunków zdrowotnych, to samo tyczy się zwierząt i roślin. Dlatego właśnie potrzebujemy surowych, dokładnych kontroli w całej Unii Europejskiej. Nowa legislacja ma także poprawić zdrowie i dobrostan zwierząt. Ma położyć kres praktykom maltretowania zwierząt na przykład podczas uboju" - wyjaśnia posłanka Karin Kadenbach (S&D, Austria).
“Po skandalu związanym z używaniem końskiego mięsa, konsumenci mieli poważne wątpliwości dotyczące skuteczności systemu śledzenia produktów w łańcuchu dostawców mięsa. Parlament Europejski, chciał rozwiać te obawy, dlatego opracowaliśmy zasady, które pozwalają właściwym władzom na zwalczanie fałszowania żywności oraz system odstraszających kar, w wypadku ich naruszania” - powiedziała Karin Kadenbach (S&D, AT), odpowiedzialna za przygotowanie sprawozdania o zmianach.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?