Zdecydowali. ACTA nie wejdzie w życie
Parlament Europejski nie zgodził się na podpisanie przez Unię Europejską umowy w sprawie zwalczania obrotu towarami podrabianymi.
- Przeciw ACTA było 478 europarlamentarzystów, 39 - za, a 168 wstrzymało się od głosu. Wniosek o to, by z ACTA poczekać na rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości został odrzucony 420 głosami, za było 255 europosłów - informuje resort administracji i cyfryzacji.
To pierwszy przypadek, kiedy Parlament Europejski wykorzystuje swoje uprawnienia zapisane w Traktacie z Lizbony do odrzucenia międzynarodowej umowy handlowej. - Krytycy ACTA wskazywali, że umowa ta zawiera wiele niejednoznacznych zapisów, które mogą być rozmaicie interpretowane. Do Parlamentu wpłynęło kilka petycji przeciwko porozumieniu, w tym jedna podpisana przez ponad 2,8 miliona Europejczyków - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Celem ACTA miało być wzmocnienie międzynarodowej ochrony praw własności intelektualnej. Głosowanie Parlamentu Europejskiego oznacza, że ani Unia Europejska, ani żaden kraj członkowski indywidualnie nie mogą przystąpić do tego porozumienia.
Przypominamy, że Polska początkowo podpisała umowę ACTA, jednak w wyniku debaty publicznej zawiesiła ratyfikację i zabiegała o odrzucenie umowy w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską.
W lutym Donald Tusk ogłosił, że Polska zawiesza proces ratyfikacji i rozpoczyna publiczną debatę w sprawie tej umowy. Tego samego miesiąca rząd przyznał, że ACTA to próba egzekucji praw własności za zbyt wysoką cenę: wolności w internecie.
(DM)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?