Zjednoczona Europa razem przeciw zagrożeniom

Wyeliminowanie finansowania przestępców, dialog z sektorem informatycznym, przeciwdziałanie radykalizacji postaw, czy zwiększenie zasobów Europolu - to tylko niektóre z działań przedstawionych w Europejskiej agendzie bezpieczeństwa na lata 2015-2020. W dokumencie określono konkretne narzędzia i środki, które zostaną użyte we wspólnych działaniach poprawiających bezpieczeństwo Europy.

Ostatnie ataki terrorystyczne na narody i wartości europejskie zostały skoordynowane ponad granicami, co pokazuje, że musimy pracować razem, by przeciwdziałać tym zagrożeniom przy pełnym poszanowaniu praw człowieka.

Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego spoczywa przede wszystkim na państwach członkowskich, ale nie są one w stanie sprostać samodzielnie wyzwaniom o charakterze transgranicznym, przy czym w przypadku pojawienia się tych wyzwań konieczne jest wsparcie UE, by zwiększać zaufanie i ułatwiać współpracę, wymianę informacji i prowadzenie wspólnych działań.

Pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans powiedział: - Terroryzm, przestępczość zorganizowana i cyberprzestępczość są złożonymi i wciąż zmieniającymi się wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa o wymiarze transgranicznym. Dlatego jest to najwyższy czas, byśmy jako Europejczycy zaczęli ściślej współpracować w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych obywateli.

Porady prawne

Za pomocą tej wspólnej unijnej agendy chcemy zachęcić organy krajowe do bardziej skutecznej współpracy, w duchu wzajemnego zaufania. Terroryści podejmują bowiem atak na cenione przez nas wartości demokratyczne. Będziemy zdecydowanie opowiadać się za przestrzeganiem praw podstawowych i działać w celu wyeliminowania przyczyn radykalizacji postaw, sprzyjając jednocześnie rozkwitowi prawdziwej kultury tolerancji w naszych społeczeństwach.

Komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos powiedział: - Nie ma bezpieczeństwa bez wolności, jednocześnie nie ma wolności bez bezpieczeństwa. Komisja odegra wiodącą rolę dzięki unijnej agendzie bezpieczeństwa skoncentrowanej na obszarach, w których Unia może dokonać rzeczywistych zmian. Agenda ta nie jest jedynie odpowiedzią na ostatnie tragiczne wydarzenia.

Jest to odnowienie naszej wspólnej strategii bezpieczeństwa w nowym środowisku politycznym i prawnym, w którym wszyscy jesteśmy zdania, że musimy sobie wzajemnie ufać, skutecznie koordynować i wymieniać informacje w celu wyeliminowania wciąż zmieniających się zagrożeń. W agendzie bezpieczeństwa określono konkretne działania mające na celu urzeczywistnienie tych priorytetów: obejmuje bowiem ona zestaw skutecznych i różnorodnych środków: od działań prewencyjnych po ochronę, wykrywanie i egzekwowanie prawa.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • freeman 2017-05-02 17:14:14

    Powszechne pranie polskich mozgow....


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika