to wydana bankowi dyspozycja przelania określonej kwoty pieniężnej z rachunku bankowego płatnika na wskazany przez niego rachunek wierzyciela w dowolnym banku.
spadkodawca może w testamencie włożyć na spadkobiercę lub zapisobiercę obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem
Jest to umowa, w której jedna osoba (poręczyciel) zobowiązuje się względem wierzyciela innej osoby do wykonania zobowiązania w sytuacji, gdyby dłużnik go nie wykonał (np. poręczyciel w umowie pożyczki zobowiązuje się do zapłaty sumy pożyczki, (...)
Na gruncie przepisów prawa administracyjnego jest to jedna z form działania administracji publicznej, rodzaj umowy publicznoprawnej. Stronami porozumienia są albo organy administracji rządowej między sobą, albo organy administracji rządowej (...)
to ten, kto rzeczą faktycznie włada jak właściciel (zachowuje się jak właściciel).
to ten, kto rzeczą faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.
Jest pierwszym etapem postępowania karnego, prowadzi je Policja lub prokurator w formie dochodzenia lub śledztwa. Postępowanie przygotowawcze ma za zadanie wyjaśnienie, czy zostało popełnione przestępstwo i jakie były jego okoliczności oraz zebranie (...)
stanowi I etap postępowania karnego czy karnoskarbowego. Obejmuje śledztwo i dochodzenie.
jest to taka czynność prawna, która dotyczy sytuacji, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami. W takim wypadku każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Kodeks przyjmuje (...)
to pojęcie oznaczające wg ustawy o samorządzie powiatowym: 1. terytorialny związek samorządowy należący do kategorii związków publicznoprawnych, oznaczający lokalną, w istocie swej ponadgminną, wspólnotę samorządową utworzoną z mocy (...)
(w procesie cywilnym) jest to podmiot, który występuje do sądu z żądaniem udzielenia ochrony prawnej (składa pozew)
Pismo procesowe skierowane do sądu, które zawiera wniosek o wszczęcie procesu cywilnego i rozpoznanie sprawy. Pozew powinien spełniać warunki formalne, zawierać dokładne określenie żądania i wskazanie okoliczności, które je uzasadniają, a (...)
(w procesie cywilnym) jest to osoba przeciwko której skierowane jest żądanie udzielenia ochrony prawnej, z którym powód występuje do sądu
należy przez to rozumieć decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego,
jest umową, w której występują dwa podmioty: dający pożyczkę i biorący pożyczkę. Umowa ta polega na tym, że dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku na własność (...)
Są to dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego (np. czynsz najmu). Dla pobierania pożytków cywilnych konieczne jest ustanowienie stosunku prawnego, który stanowi podstawę tego pobierania.
Są to płody rzeczy oraz inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy. Pobieranie pożytków naturalnych następuje poprzez zawłaszczanie jej płodów oraz odłączanie (...)
zgodnie z kodeksem pracy jest to jednostka organizacyjna, chocby nie posiadala osobowosci prawnej, a takze osoba fizyczna, jezeli zatrudniaja one pracowników.
zgodnie z kodeksem pracy jest to osoba zatrudniona na podstawie umowy o prace, powolania, wyboru, mianowania lub spóldzielczej umowy o prace.
poprzez pragmatyki rozumieć należy przepisy regulujące stosunki pracy określonych grup pracowniczych. Pragmatyki stanowią normy prawne rangi ustawowej dla niektórych grup pracowniczych. Prawa pracownicze wynikające z pragmatyk nie mogą być mniejsze (...)
< | > |
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.