Alimenty a inflacja

Pytanie:

"W 1992 roku sąd rodzinny zasądził na rzecz mojej małoletniej córki alimenty w wysokości 70 zł. W wyroku sąd zamieścił klauzulę dotyczącą corocznej rewaloryzacji alimentów o współczynnik inflacyjny. Ojciec dziecka do dziś płaci alimenty w tej samej wysokości. Czy taki zapis uprawnia mnie do dochodzenia wyższej kwoty alimentów? Jak należy je obliczyć i kto powinien dokonać takiego przeliczenia? Do kogo mam sie udać, aby uzyskać zwaloryzowane świadczenie alimentacyjne (sąd?)"

Odpowiedź prawnika: Alimenty a inflacja

Skoro sąd określił w wyroku zasądzającym alimenty klauzulę waloryzacyjną jako wskaźnik inflacji, waloryzacji kwoty alimentów należy dokonać w oparciu o wysokość inflacji określoną w informacjach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli ojciec dziecka nie stosuje się do tej klauzuli i nie wypłaca alimentów w kwocie wynikającej z tej klauzuli, może Pani złożyć wniosek o nadali wyrkowi klauzuli wykonalności i skierować sprawę do komornika. Nalezy jednak pamiętać, że od czasu zasądzenia alimentów minęło już 12 lat i w tym czasie mogły zmienić się stosunki majątkowe zarówno zobowiązanego jak i uprawnioinej córki. Może więc warto skierować sprawę do sądu o podwyższenie alimentów. Może Pani to zrobić w imieniu córki (jeśli nadal jej małoletnia) lub córka może to zrobić w swoim imieniu (jeśli osiągnęła już pełnoletność). Nalezy także pamiętać, że roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika