Alimenty- natychmiastowa wykonalność
Pytanie:
"Cztery miesiące temu został orzeczony wyrok w sprawie rozwodowej, w którym podwyższono alimenty na nieletnie dziecko, zasądzone na czas trwania procesu, z kwoty 500zł na 600 zł. W trakcie ogłoszenia wyroku sędzia oświadczył, że w kwestii alimentów zostanie nadana klauzula natychmiastowej wykonalności. Jednak potem, kiedy telefonicznie dowiadywałam się o to, czy mogę odebrać wyrok z tą klauzulą, okazało się, że nic z tego. Pozwany (uznany za winnego) odwołuje się od wyroku i jak sądzę, będzie się odwoływał tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Sprawa może ciągnąć się miesiącami, a może latami (już minęły prawie 3 lata od złożenia pozwu). Tymczasem on płaci alimenty w wysokości poprzednio zasądzonej, tzn. 500 zł. Dlaczego sąd wycofał się z "klauzuli natychmiastowej wykonalności" i czy można jeszcze coś z tym zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Alimenty- natychmiastowa wykonalność
Wyrokowi sądowemu zasądzającemu alimenty sąd nadaje klauzulę natychmiastowej wykonalności z urzędu – co do do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. Powoduje to, że wyrok ten staje się tytułem wykonawczym. Tytuł wykonawczy jest podstawą wszczęcia egzekucji. Powoduje to, że osoba na rzecz której zasądzono alimenty, może na podstawie takiego wyroku złożyć do właściwego komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Możliwa jest sytuacja, że osoba udzielająca Pani informacji w sekretariacie po prostu się pomyliła, więc powinna Pani sama zapoznać się z treścią wyroku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?