Anonimowe doniesienie o przestępstwie

Pytanie klienta:

""Wiem, że ktoś popełnił (popełnia) przestępstwo, np. handel narkotykami, pedofillia. Czy istnieje możliwość anonimowego doniesienie policji lub prokuratury? Czy wystarczy zadzwonić i powiedzieć co się wie? Czy policja bierze pod uwagę takie doniesienia, sprawdza to? Jak najskuteczniej powiadomić policję o przestępstwie (ale anonimowo, doniesienie do prokuratury nie wchodzi w grę)?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z treścią artykułu 303 kodeksu postępowania karnego jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wydaje się z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie postanowienie o wszczęciu śledztwa, w którym określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną. Jest to ustawowy nakaz wszczęcia śledztwa, którego adresatem jest każdy organ uprawniony do prowadzenia wspomnianego śledztwa. Organ ten wszczyna śledztwo z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie. Informacja o przestępstwie może pochodzić z różnych źródeł. Najczęściej dostarcza jej zawiadomienie o przestępstwie. Ponadto źródłem wiadomości o przestępstwie mogą być własne dane organu ścigania, doniesienia prasowe, samooskarżenie, w tym także anonimy. Z powyższego wynika, iż anonimowe doniesienie może i raczej na pewno wywrze pożądane przez Panią/Pana skutki. Zgodnie bowiem z doktryną procesu karnego anonim jest jest formą zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie, nie zawierającym danych o informatorze. Fakty, jeżeli wskazują na popełnienie przestępstwa, powinny być sprawdzone. Proszę przy tym pamiętać, iż z punktu widzenia artykułu 304 tego samego aktu prawnego „każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję”.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.