Aport do sp. z o.o.

Pytanie:

"Jestem udziałowcem spółki z o.o. Zamierzam podnieść kapitał spółki, poprzez wniesienie aportem programu komputerowego, własnego autorstwa. Jakie dokumenty powinienem przygotować do KRS? Czy wystarczy wycena programu dokonana przeze mnie?"

Odpowiedź prawnika: Aport do sp. z o.o.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo okreslać przedmiot tego wkładu, osobę wspólnika wnoszącego aport jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Przepis ten znajduje odpowiednie zastosowanie w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Wartość wkładu niepieniężnego określa wspólnik, który wkład wnosi do spółki. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 175 k.s.h., jezeli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbywczej w dniu zawarcia umowy spółki (odpowiednio - w dniu zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego) wspólnik, który wniósł taki wkład oraz członkowie zarządu, którzy wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru (odpowiednio - zgłosili podwyższenie kapitału zakładowego spółki), obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość. W celu podwyższenia kapitału zakładowego (zakładamy, że takie podwyższenie nie było przewidziane w umowie spółki), należy zmienić umowę spółki. Następuje to w formie uchwały zgromadzenia wspólników podjętej większością 2/3 głosów. Uchwała musi zostac stwierdzona w formie aktu notarialnego przez notariusza. Następnie zmiane umowy spółóki i zmianę wysokości kapitału zakładowego spółki należy zgłosić w KRS na formularzu KRS - Z3. Należy pamiętać, iż w przypadku zmiany umowy spółki należy do zgłoszenia dołączyć jednolitą treść umowy spółki po dokonanych zmianach.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika