Brak podpisu na protokole z przesłuchania

Pytanie:

"Sąd nie może ustalić miejsca pobytu świadka celem jego przesłuchania w sprawie karnej. Świadek był przesłuchany wcześniej w postępowaniu przygotowawczym jednak w doszło do uchybień w spisywaniu protokołu, a mianowicie brakło na nim podpisu protokolanta. Czy w takiej sytuacji kiedy sąd nie może skutecznie wezwać świadka na rozprawę mogę złożyć wniosek o niedopuszczeniu jako dowodu z protokołu przesłuchania tego świadka w postępowaniu przygotowawczym właśnie z przyczyny iż doszło do uchybień w tym protokole , a zeznania tego świadka w postępowaniu były niekorzystne dla mojej osoby?"

Odpowiedź prawnika: Brak podpisu na protokole z przesłuchania

Protokół z czynności dowodowej jaką jest przesłuchanie świadka podpisują wszystkie osoby biorące udział w tej czynności. Protokół ma pełną wartość procesową dopiero po złożeniu na nim wymaganych podpisów (wyrok SN z 9 lipca 1986 r. - V KRN 266/86, OSNPG 1988, nr 2, poz. 15). W stosunku do Protokołu z przesłuchania podejrzanego, Sąd Najwyższy orzekł, iż niepodpisanie takiego protokołu chociażby przez jedną z osób biorących udział w tym przesłuchaniu (przy braku adnotacji, o której mowa w art. 121 kpk) powoduje niedopuszczalność odczytania takiego protokołu na rozprawie (wyrok SN z 3 grudnia 1985 r. IVKR 305/85, OSNPG 1987, nr 2, poz. 24). Wydaje się, że na podstawie zacytowanego powyżej wyroku można by było również zażądać niedopuszczenia odczytania protokołu z tego przesłuchania na rozprawie. Taki wniosek nie będzie jednak tamował dopuszczenia dowodu z przesłuchania tego świadka w ogóle. Sąd będzie mógł zatem postanowić o przeprowadzeniu dowodu z przesłuchania świadka w postępowaniu przed sądem. Fakt sporządzenia wadliwego protokołu w postępowaniu przygotowawczym nie może rzutować i wykluczyć dopuszczenia tego świadka przed sąd w cały postępowaniu. Na rozprawie będzie bowiem możliwość przeprowadzenia takiego dowodu w sposób prawidłowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tomassz 2014-12-30 02:10:39

    czy odczytanie protokołu przesłuchania oskarżonego na sprawie jako dowód mimo iż oskarzony nie podpisał owego protokołu a nawet go podarł odczytana została kopia bez podpisu czy jest to dopuszczalne i moze być podstawa kasacji wyroku?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika