Czy pełnomocnik może być jednocześnie świadkiem

Pytanie:

"Czy żona podczas rozprawy może występować jednocześnie jako pełnomocnik męża i jako świadek ?"

Odpowiedź prawnika: Czy pełnomocnik może być jednocześnie świadkiem

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnik strony może być także świadkiem. Pełnomocnikiem strony może być jej małżonek. Jednakże bezwzględnie świadkiem nie może być tzw. współuczestnik jednolity, tj. taki współuczestnik procesu, którego, ze względu na istotę spornego stosunku prawnego lub przepis ustawy, wyrok będzie dotyczyć niepodzielnie. Pełnomocnik strony może być więc jednocześnie świadkiem, jeżeli nie jet współuczestnikiem jednolitym. Podkreślić także należy, iż współuczestnik sporu, nie będący współuczestnikiem jednolitym, może być świadkiem co do faktów dotyczących wyłącznie innego współuczestnika. Należy przypomnieć, że małżonek ma prawo odmowy składania zeznań.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • TADEUSZ 2016-01-24 09:22:04

    OD ROKU 2002 W PRAWIE CYWILNYM DOSZLO DO WIELU ZMIAN. WOBEC POWYŻSZEGO, CZY TE ZMIANY NIEDOKONAŁY JAKIEŚ REWOLUCJI, I JAKIE PODSTAWY PRAWNE REGULUJĄ TĄ INSTYTUCJĘ


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika