Darowizna pieczywa

Pytanie:

"Z uwagi na zmienny popyt na pieczywo część wyprodukowanego pieczywa zostaje darowana osobom fizycznym. W jaki sposób wiarygodnie udokumentować darowiznę pieczywa?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna pieczywa

Zgodnie z art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Oczywiście w przypadku darowizny chleba strony nie będą zawierały umowy w formie aktu notarialnego. Zatem, aby wiarygodnie udokumentować darowiznę pieczywa wystarczy, aby wykazać, iż świadczenie zostało spełnione (pieczywo przekazane). Na dowód tej okoliczności powinno być sporządzone stosowne pokwitowanie osoby obdarowanej, że określone pieczywo nieodpłatnie otrzymała.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • @ 2012-08-16 18:52:17

    Nie jestem pewien czy skarbówka znowu nie ukrzyżuje piekarza.Tak jak na Śląsku kilka lat temu.Dajcie piekarza a paragraf zawsze się znajdzie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika