Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Darowizna synowi samochodu wykorzystywanego niegdyś w działalności gospodarczej nie stanowi odpłatnego zbycia, a zatem nie będzie przychodem podatnika (darczyńcy) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jednakże darowizna samochodu synowi może podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli wartość samochodu (przedmiotu darowizny) nie przekracza 9.637 zł (kwota wolna od podatku), to nabycie w ogóle nie podlega opodatkowaniu (pod warunkiem, że rodzic w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym podaruje synowi samochód, nie udzielał synowi innych darowizn).
Jeżeli wartość samochodu przekracza 9.637 zł lub też rodzic przekazywał synowi inne darowizny (których wartość wraz z tym samochodem przekracza ową kwotę wolną od opodatkowania), to można uniknąć konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn korzystając ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnego (np. syna), jeżeli zgłosi nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (na formularzu SD-Z2) w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia).