Dodatkowa adnotacja na fakturze VAT

Pytanie:

"Do otrzymanej faktury VAT przez pomyłkę dopisano znak przy numerze artykułu. Zrobiono to ręcznie, faktura była drukowana. Czy w tym przypadku można z tej faktury odliczyć kwotę VAT? Czy zapisanie na fakturze VAT ręcznie jakiegokolwiek znaku (adnotacji) - nie mówimy o poprawianiu kwot - skutkować może odrzuceniem takiej faktury przez Urząd Skarbowy np. przy kontroli odliczenia VAT przez firmę?"

Odpowiedź prawnika: Dodatkowa adnotacja na fakturze VAT

Zasady wystawiania faktur, dane jakie powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, ze zm.).

W przepisie § 9 ust. 1 wskazanego rozporządzenia wymienione zostały dane, jakie powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura VAT. Zgodnie z utrwalonym poglądem doktryny, umieszczenie dodatkowych adnotacji (znaków) na fakturze VAT, wystawionej zgodnie z przepisami, nie narusza przepisów o podatku VAT, o ile taka adnotacja (znak) nie powoduje nieczytelności czy zniekształceń danych podstawowych, zawartych na fakturze VAT. Por. J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2003, Wrocław 2003, s. 486-487.

Podsumowując, dodatkowa adnotacja (znak) umieszczona na prawidłowo wystawionej fakturze VAT, nie powodująca zniekształcenia lub nieczytelności danych podstawowych (np. nazwy towaru lub usługi; jednostki miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług), nie powinna powodować wątpliwości co do możliwości odliczenia podatku VAT wykazanego na takiej fakturze.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika