Doręczenie pozwu
Pytanie:
"Moja żona kiedy poprosiłem ją o pokazanie mi pozwu powiedziała, że zrobiła go tylko w 2 egzemplarzach. Czy to możliwe? Jeden wysłali mi, jeden został w sądzie, a co z trzecim? Mogła mnie okłamać, czy po prostu zrobiła go tylko w 2 egzemplarzach?"
Odpowiedź prawnika: Doręczenie pozwu
Do pisma procesowego (takim pismem jest pozew rozwodowy) należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Z regulacji tej wynika, że składając pozew rozwodowy należy złożyć przynajmniej jeden odpis dla drugiego z małżonków. Wystarczające są zatem 2 egzemplarze tj. jeden dla sądu i jeden dla drugiej ze stron. Strona wnosząca pozew nie musi dla siebie zostawiać pozwu. Ten odpis służy doręczeniu stronie przeciwnej w procesie rozwodowym. W razie, gdy strona złoży pozew w jednym egzemplarzu nie jest to brak formalny uniemożliwiający prowadzenie postępowania. Strona wnosząca zostanie obciążona kosztami sporządzenia odpisów pozwu w wystarczającej ilości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?