Dziedziczenie ustawowe w przypadku śmierci zstępnego spadkobiercy

Pytanie:

"jak będzie wyglądało dziedziczenie ustawowe w przypadku, gdy najpierw umrze ojciec a zaraz potem jego córka?"

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie ustawowe w przypadku śmierci zstępnego spadkobiercy

Zgodnie z art. 931 i następnymi kodeksu cywilnego spadkobiercami ustawowymi w pierwszej kolejności są małżonek i dzieci spadkodawcy (osoby te dziedziczą co do zasady w częściach równych). W przypadku braku małżonka dziedziczą jedynie dzieci. Zgodnie z art. 931 par. 2 kc w przypadku gdy jedno z dzieci nie dożyło do otwarcia spadku (chwili śmierci spadkodawcy), w jego miejsce niejako „wchodzą" (dziedziczą jego udział w spadku w częściach równych) jego dzieci (a zatem wnuki spadkodawcy). Zasada ta obowiązuje także w przypadku śmierci dalszych zstępnych, w takim wypadku dziedziczą ich zstępni (dzieci, wnuki).

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika