Egzekucja bez powiadomienia

Pytanie klienta:

""Z konta firmy "zniknęła" pewna kwota. Po rozmowie z pracownikiem banku okazało się, że jest to kwota za nieuiszczone zaległe faktury. Okazało się, że komornik przedstawił bankowi tytuł wykonawczy na wymienioną kwotę. Jednak zarząd firmy nie był poinformowany ani o żadnym toczącym się postępowaniu ani też nie dostał żadnego wyroku, który mógłby być podstawą do owego tytułu wykonawczego. Czy w związku z tym tak prowadzona egzekucja jest prawidłowa? Czy zarząd firmy może się od niej odwołać i czy bank miał prawo zezwolić na zajęcie pieniędzy z konta firmy. A jeśli nie to czy ponosi za taką sytuację odpowiedzialność i w jakim charakterze?""

Odpowiedź prawnika:

Odpowiedź ta zostanie udzielona niejako "od tyłu". W sytuacji, gdy komornik dysponuje tytułem wykonawczym oraz wnioskiem o wszczęcie egzekucji od wierzyciela, taka instytucja jak bank ma obowiązek w tym zakresie współdziałać z komornikiem, tzn. umożliwić mu dokonanie zajęcia rachunku bankowego. Bank nie ma prawa badać, czy takie zajęcie komornicze jest właściwe i zgodne z prawem. W/w dokumenty są wystarczająće (i konieczne zarazem) do tego, by wszcząć egzekucję i tak jak w opisanym przypadku dokonać zajęcia kwoty podlegającej egzekucji. Inną kwestią podlegającą rozważeniu jest tutaj to, czy niezawiadomienie dłużnika (bo w takiej roli występuje tu wspomniana firma) ma znaczenie dla właściwego przeprowadzenia egzekucji i czy brak zawiadomienia podlega zaskarżeniu a samą egzekucję czyni bezprawną. Zgodnie z treścią art. 805 przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji, a ponadto na żądanie dłużnika komornik powinien okazać mu tytuł wykonawczy w oryginale. Doręczenia w/w zawiadomienia dokonuje komornik przy podjęciu pierwszej czynności egzekucyjnej. Doręczenie bowiem tego zawiadomienia daje dłużnikowi możliwość podjęcia obrony przed tytułem wykonawczym, umożliwia dłużnikowi zapoznanie się z treścią tytułu wykonawczego, ze sposobem i rodzajem egzekucji, która ma być przeciwko niemu prowadzona. Od daty zawiadomienia dłużnika liczy się dla niego termin do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności. W związku z tym, iż owo zawiadomienie należy do obowiązków komornika, na czynności komornika służy dłużnikowi skarga. Skargę na czynności komornika wnosi się w terminie tygodniowym od daty czynności, gdy strona była przy niej obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w wypadku zaniechania (jak w opisanej sytuacji) od daty, w którj czynność powinna zostać dokonana.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.