Egzekucja skierowana do dłużnika solidarnego

Pytanie:

"Nakaz zapłaty wydany przez Sąd Rejonowy, opatrzony klauzulą Wykonalności przeciwko dłużnikom solidarnym, jest dokumentem dającym delegację wierzycielowi do dochodzenia swoich należności. Czy wierzyciel kierując wniosek do komornika może z tylko sobie znanych powodów pominąć jedną z osób wymienioną jako dłużnik solidarny w nakazie zapłaty wydanym przez sąd w postępowaniu upominawczym, czy jednak czynność ta musi być umocowana przepisami prawa. Pominięcie danej osoby w wniosku nie rodzi skutków prawnych w perspektywie czasu. Czy dany wyrok sądowy jest wiążący i ma moc prawną?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja skierowana do dłużnika solidarnego

Nakazy zapłaty wydane w postępowaniu nakazowym lub upominawczym - po uprawomocnieniu - stanowią tytuły egzekucyjne, po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stają się tytułami wykonawczymi. Na ich podstawie kieruje się egzekucję przeciwko konkretnym osobom. Skoro w opisanej sytuacji mamy do czynienia z dłużnikami solidarnymi, to na tym właśnie polega odpowiedzialność solidarna, iż wierzyciel może żądać wszczęcia egzekucji przeciwko jednemu z nich, tylko niektórym z nich, czy też wszystkim. Jak wynika z powyższego "pominięcie", o którym mowa w pytaniu jest w pełni zgodne z prawem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika