Faktura wewnętrzna przy WNT
Pytanie:
"Nasza firma nabywa towary w innych krajach UE. Czy można wystawić jedną zbiorczą fakturę wewnętrzną na wszystkie wewnątrzwspólnotowe nabycia od wielu sprzedawców zagranicznych? Czy na fakturze wewnętrznej po stronie nabywcy i sprzedawcy powinny się znaleźć dane naszej firmy?"
Odpowiedź prawnika: Faktura wewnętrzna przy WNT
Między innymi w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), dopuszczalne jest wystawienie zbiorczej faktury wewnętrznej, obejmującej wszystkie czynności, które powinny być nią udokumentowane za dany okres rozliczeniowy - miesiąc lub kwartał (jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie). Oczywiście nie ma ograniczenia, aby faktura wewnętrzna w przypadku WNT mogła dotyczyć wyłącznie transakcji z jednym kontrahentem.
Jak wyjaśnił Świętokrzyski Urząd Skarbowy w piśmie z 12 września 2005 r. (sygn. RO/443/112/2005), faktura taka "powinna być sporządzona w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych transakcji (...). Winna też umożliwić porównanie wykazanych w niej transakcji z zapisami dokonanymi w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług". W tym wypadku chodziło o zbiorczą fakturę wewnętrzną dokumentującą transakcje wewnątrzwspólnotowe.
Elementy, jakie powinna zawierać faktura wewnętrzna, reguluje § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. Wynika z niego, że faktura wewnętrzna powinna w zasadzie zawierać te same dane, co zwykła faktura VAT. Wyjątkowo faktury dokumentujące WNT mogą nie zawierać NIP kontrahenta. Innych wyjątków rozporządzenie nie przewiduje.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?