Czy faktura za transport towaru winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT

Pytanie:

"Czy faktura za transport towaru z Niemiec do Polski (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) wystawiona przez polskiego podatnika VAT winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT, czy należy w niej tylko uwzględniać faktury za transport wystawiane (w moim przypadku) przez niemieckiego podatnika VAT?"

Odpowiedź prawnika: Czy faktura za transport towaru winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy VAT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podatnicy dokumentują wystawiając fakturę wewnątrzną. Zasady wystawiania faktur wewnątrznych określa § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Aczkolwiek przepisy nie wskazują tego jednoznacznie, nie ulega wątpliwości, że podstawą do wystawienia faktury wewnątrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów będzie otrzymana od unijnego kontrahenta faktura dokumentująca dokonaną przez niego wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT, podstawa opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obejmuje, między innymi, wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, iż ewentualne wystawienie przez unijnego kontrahenta faktury dokomumentującej usługę transportu oznacza, iż fakturę tą należy uwzględnić przy wystawianiu faktury wewnątrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Brzmienie art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT dotyczy bowiem wyłącznie tych przypadków, gdy koszty transportu zwiększają ceną jaką nabywca płaci dostawcy, a nie sytuacji, gdy dostawca świadczy na rzecz nabywcy osobną usługę transportu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż taka właśnie sytuacja ma miejsce – niezależnie od dostawy (nabycia) towarów następuje świadczenie usługi transportowej dokumentowane odrębną fakturą. Usługa taka opodatkowana będzie w Niemczech (jeśli polski nabywca nie poda numeru VAT UE) lub w Polsce (jeśli polski nabywca poda swój numer VAT UE – por. art. 28 ust. 3 ustawy VAT). W drugim przypadku polski podatnik obowiązany będzie najczęściej rozliczyć w Polsce podatek od importu usług oraz wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą tą czynność. W żadnym jednak przypadku odrębna od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów usługa transportu nie jest uwzględniana w fakturze dokumentującej transakcje wewnątrzwspólnotową.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika