Finansowanie studiów prezesa sp. z o.o.

Pytanie:

"W spółce z o.o. prezes swoją funkcję sprawuje bez jakiejkolwiek umowy. Czy istnieje możliwość sfinansowania studiów na kierunku zarządzanie, pomimo że nie jest pracownikiem na umowie o pracę? Jak to rozwiązać z punktu widzenia przepisów podatkowych?"

Odpowiedź prawnika: Finansowanie studiów prezesa sp. z o.o.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Art. 16 ust. 1 pkt 38 wskazanej wyżej ustawy wyłącza z kosztów podatkowych wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców.

Zatem o ile członek zarządu jest też udziałowcem spółki, to wydatek na finansowanie jego studiów – jako świadczenie jednostronne – nie będzie kosztem spółki. Jeśli nie jest udziałowcem spółki, to aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie źródła przychodu. Poniesienie przez spółkę wydatków na opłacenie studiów podjętych przez członka jej zarządu w zakresie zarządzania może przyczynić się do rozwoju spółki. Może zachodzić bezpośredni i ścisły związek między przychodami spółki i ponoszonymi kosztami kształcenia członka zarządu. O ile taki związek zachodzi, wydatek na finansowanie studiów członka zarządu (nawet nie będącego pracownikiem) może być uznany za koszt spółki.

Jednocześnie jednak członek zarządu, któremu spółka finansuje studia, osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika