Handel samochodami a marża

Pytanie:

"Założyłem firmę auto-handel (PKPiR + VAT). Sprowadzam samochody używane z UE w celach handlowych. Samochody kupuję na umowę kupna. Natomiast ja wystawiam finalnemu odbiorcy w Polsce fakturę VAT marżę. Do obliczenia marży - dodaję do umowy kupna akcyzę i inne opłaty, i dopiero ustalam marżę pomiędzy sprzedażą a tymi łącznymi kosztami. Czy postępuje prawidłowo? Otrzymuje za każdym razem fakturę za usługę agencji celnej na każdy samochód. Czy mam tą fakturę wliczać do ustalenia marży i czy mogę od niej odliczyć cały VAT?"

Odpowiedź prawnika: Handel samochodami a marża

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Należy zwrócić uwagę, że polskie przepisy nie definiują pojęć kwoty, którą ma zapłacić nabywca towaru oraz kwoty nabycia. Przyjmuje się, iż kwota nabycia oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał od podatnika. Oznacza to, że cena nabycia, to cena, którą podatnik zapłacił dostawcy towaru. Cena ta nie może zawierać innych elementów, tj. podatków, opłat, jeżeli zostały one poniesione przez nabywcę towaru, ale nie zostały zapłacone dostawcy (tak: informacja Izby Skarbowej w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy w Płocku z dnia 10 listopada 2004 r., nr IS-Pł-WV-443/328/04/IŻ).

Zatem ani akcyza zapłacona przez podatnika, ani opłata za usługę agencji celnej nie jest składnikiem kwoty nabycia, a zatem nie posłużą do obliczenia marży. Będą bezpośrednio kosztami podatnika, a z faktury VAT wystawionej przez agencję celną podatnik będzie miał prawo odliczenia VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika