Import samochodów

Pytanie:

Sprowadzam samochód z USA jako spółka z o.o.; po opłaceniu cła i wykupieniu tablic rejestracyjnych "tranzytowych" w Niemczech jadę tym samochodem do Polski. Należny podatek płacę w Polsce. W momencie jak przyjadę tym autem do Polski - czy to auto jest traktowane wtedy jako import z USA, czy z Niemiec? Jako spółka, ile w roku mogę takich aut sprowadzić przez Niemcy? Czy są jakieś specjalne przepisy, które ciążą na importerach samochodów?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Jak stanowi natomiast art. 2 pkt 5 ustawy, przez terytorium państwa trzeciego rozumie się przez to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty.

Zatem przywóz samochodu ze Stanów Zjednoczonych do Polski byłby uznany za import, natomiast import samochodu do Niemiec (w szczególności z dopełnieniem tam formalności celnych i zapłaceniem cła) i następnie przywóz pojazdu do Polski nie będzie traktowany jako import, gdyż przywóz w takim przypadku nie nastąpi z terytorium państwa trzeciego.

Przepisy nie limitują ilości samochodów, które podatnik może sprowadzić z USA przez Niemcy, zwłaszcza jeśli podatnik robi to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. jako spółka z o.o.). Nie ma też szczególnych przepisów, które ciążą na podmiotach sprowadzających pojazdy, z pewnymi wyjątkami, w szczególności przepisami ustawy o podatku akcyzowym i przepisami regulujących rejestrację pojazdu na terytorium Polski.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 31.12.2013

  VAT 2014r. Vat od samochodów z kratką

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać zawieszone dotychczas przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do napędu tych samochodów.

 • 16.7.2014

  Kupujesz elektroniczną pamiątkę z wakacji - uważaj, możesz zapłacić VAT

  Z treści ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zwolniony z podatku jest import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium (...)

 • 21.4.2017

  Ekologiczne z elektronicznym certyfikatem

  Rusza system certyfikacji elektronicznej, który pozwoli lepiej monitorować import produktów ekologicznych. Dzięki niemu UE stanie się światowym liderem w zakresie identyfikowalności (...)

 • 13.3.2006

  Kiedy występuje import usług?

  Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z importem usług dla celów VAT, podatnik musi za każdym razem dokonać 4 kroków weryfikacyjnych. Abyśmy mieli do czynienia z importem usług, miejsce świadczenia (...)

 • 23.12.2013

  VAT 2014 r. Obowiązek podatkowy

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieni się moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.