Klauzula wykonalności dla zasądzonych alimentów
Pytanie:
"Po 6-ciu miesiącach od ogłoszenia wyroku rozwodowego (pozwany złożył wniosek o apelację), złożyłam w sądzie zażalenie na nie nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności co do punktu orzekającego o alimentach na nieletnie dziecko. W wyroku orzeczono alimenty o 100 zł wyższe niż przyznane wcześniej na czas trwania rozprawy. Obecnie dostałam pismo o sprecyzowanie charakteru prawnego tego zażalenia, tzn. czy pismo jest: - zażaleniem na nie istniejące postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, czy też - wnioskiem o rozstrzygnięcie o obowiązku pozwanego do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny przez czas trwania procesu tj. od dnia orzeczenia do czasu uprawomocnienia się wyroku. Moje zażalenie było jasno sprecyzowane, dlatego zastanawiam się o co właściwie chodzi i co powinnam teraz odpowiedzieć. Może lepiej byłoby wybrać tą drugą opcję? "
Odpowiedź prawnika: Klauzula wykonalności dla zasądzonych alimentów
Zgodnie z art.1082 kodeksu postępowania cywilnego, sąd nadaje tytułowi egzekucyjnemu zasądzającemu alimenty klauzulę wykonalności z urzędu i tytuł wykonawczy doręcza wierzycielowi z urzędu. Dotyczy to również postanowień zabezpieczających powództwo o alimenty, ugód zawartych przed sądem, w których określono obowiązek świadczenia alimentów. Natomiast sąd z urzędu nada wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza alimenty - tylko co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. W związku z tym jako że wyrok ma nadaną klauzulę wykonalności (bo sąd nadaje ją z urzędu), nie może Pani skarżyć nie nadania klauzuli natychmiastowej wykonalności, gdyż nie jest to obowiązkowe. Stąd wątpliwości sądu. W związku z faktem, że oprócz żądania alimentów przysługuje Pani także możliwość złożenia wniosku o rozstrzygnięcie o obowiązku pozwanego do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny przez czas trwania procesu, nadal może się Pani domagać takiego rozstrzygnięcia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?