Klauzula wykonalności dla zasądzonych alimentów

Pytanie:

"Po 6-ciu miesiącach od ogłoszenia wyroku rozwodowego (pozwany złożył wniosek o apelację), złożyłam w sądzie zażalenie na nie nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności co do punktu orzekającego o alimentach na nieletnie dziecko. W wyroku orzeczono alimenty o 100 zł wyższe niż przyznane wcześniej na czas trwania rozprawy. Obecnie dostałam pismo o sprecyzowanie charakteru prawnego tego zażalenia, tzn. czy pismo jest: - zażaleniem na nie istniejące postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, czy też - wnioskiem o rozstrzygnięcie o obowiązku pozwanego do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny przez czas trwania procesu tj. od dnia orzeczenia do czasu uprawomocnienia się wyroku. Moje zażalenie było jasno sprecyzowane, dlatego zastanawiam się o co właściwie chodzi i co powinnam teraz odpowiedzieć. Może lepiej byłoby wybrać tą drugą opcję? "

Odpowiedź prawnika: Klauzula wykonalności dla zasądzonych alimentów

Zgodnie z art.1082 kodeksu postępowania cywilnego, sąd nadaje tytułowi egzekucyjnemu zasądzającemu alimenty klauzulę wykonalności z urzędu i tytuł wykonawczy doręcza wierzycielowi z urzędu. Dotyczy to również postanowień zabezpieczających powództwo o alimenty, ugód zawartych przed sądem, w których określono obowiązek świadczenia alimentów. Natomiast sąd z urzędu nada wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza alimenty - tylko co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. W związku z tym jako że wyrok ma nadaną klauzulę wykonalności (bo sąd nadaje ją z urzędu), nie może Pani skarżyć nie nadania klauzuli natychmiastowej wykonalności, gdyż nie jest to obowiązkowe. Stąd wątpliwości sądu. W związku z faktem, że oprócz żądania alimentów przysługuje Pani także możliwość złożenia wniosku o rozstrzygnięcie o obowiązku pozwanego do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny przez czas trwania procesu, nadal może się Pani domagać takiego rozstrzygnięcia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcin 2014-02-12 09:07:56

    Witam Serdecznie. Mam takie pytanie. W lipcu 2011 roku dostałem rozwód z byłą żoną Sąd nałożył na nią płacenie alimętów do 10 każdego dnia mięsiąca w kwocie 400zł.Jest całkowicie została pozbawiona praw do Synka nie utrzymujemy żadnych kontaktów ona jest alkocholiczką ale pracuje. Ja ułożyłem sobie życie na nowo i wkoncu jesteśmy szczęśliwi. Synek ma 5 lat i jest Dzieckiem niepełnosprawnym. Moje pytanie jest takie że była żona płaci kiedy jej sie podoba nie dotrzymuje terminu płatności z nakazem Sądu. Wiem że wypłatę otrzymuje 5 kazdego miesiąca. Co muszę zrobić żeby ona zaczela płacić regularnie tak jak nakazał Sąd? Na wyroku nie mam klauzury wykonalności komorniczej. drugie Pytanie jest takie kiedy mogę złożyć pismo do Sądu o podwyższenie alimętów. Pozdrawiam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika