Komercyjna baza danych klientów

Pytanie:

"Czy pracując w firmie handlowej, zbierając informację o rynku i klientach (nie tylko tej firmy, ale całej branży), mogę sporządzić komercyjną bazę klientów i swobodnie się nią posługiwać również w innej firmie."

Odpowiedź prawnika: Komercyjna baza danych klientów

Tworzenie bazy związane jest z gromadzeniem danych o klientach. Gromadzenie danych jest rozumiane jako przetwarzanie danych osobowych, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Zgodnie z tą ustawą, powinien Pan uzyskać zgodę osób, których dane zawarte byłyby w bazie. Co więcej, stworzenie takiej bazy wymaga zgłoszenia utworzenia bazy do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. (art. 40 ust. 1 ustawy). Wymóg ten nie jest jednak konieczny, gdy baza służyć ma jedynie wystawieniu faktur, rachunków lub prowadzenia sprawozdawczości finansowej. Ponadto, stworzona baza danych musi odpowiaać warunkom techniczmym określonym w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji w sprawie określenia podstawowych warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. 1998 nr 80 poz.521).

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika