Kredyt gotówkowy - koszty

Pytanie:

Prowadzę firmę (Kpir + VAT). W tym miesiącu kupiłem samochód osobowy na swoją firmę. W moim gospodarstwie domowym mam jeszcze jeden samochód inny, który używam dla celów prywatnych. Ten samochód na firmę jest sprowadzony z Niemiec na umowę kupna-sprzedaży. Chciałem wziąć na niego kredyt samochodowy - ale bank nie wyraził zgody z powodu, że pojazd był uszkodzony i sprowadzony. Wobec powyższego wziąłem przed kupnem samochodu - kredyt gotówkowy w kwocie 30.000 zł. Samochód kosztował 22.000 zł, koszty naprawy okazały się większe i wyniosły 9.500 zł - czyli oprócz kredytu, tysiąc pięćset złotych dołożyłem z własnej kieszeni. Moje pytanie jest następujące: Czy mogę odsetki od tego kredytu gotówkowego zarachować w koszty? Nie jest to kredyt samochodowy, ale faktyczne jego przeznaczenie było na samochód.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup i remont samochodu, który ma być wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej, naliczone po przekazaniu samochodu (środka trwałego) do używania, będą kosztem uzyskania przychodów podatnika. Odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania powiększą wartość początkową środka trwałego (zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Nie powinno mieć przy tym znaczenia, że odsetki są naliczane od kredytu gotówkowego (a nie zaciągniętego wprost na zakup samochodu). Podatnik powinien jednak móc wykazać, iż rzeczywiście ten kredyt był zaciągnięty na zakup samochodu (np. dowód przelewu, ewentualnie powiązanie czasowe między zaciągnięciem kredytu a zakupem samochodu).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.12.2013

  Trudniej o kredyt mieszkaniowy - zmiany w 2014 roku

  Rekomendacja S, wydawana przez Komisję Nadzoru Finansowego, dotyczy dobrych praktyk w zakresie udzielania przez banki kredytów hipotecznych. Najnowsza rekomendacja wprowadza istotne zmiany dotyczące (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • 2.3.2016

  Zmniejszą się koszty kredytów konsumencki – tzw. ustawa antylichwiarska

  Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu ochrony konsumentów korzystających z usług finansowych udzielających kredytów konsumenckich, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania (...)

 • 24.12.2017

  Zaniechanie poboru podatków dochodowych od umorzonych odsetek od kredytów z tzw. starego portfela

  Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu kredytobiorcy (spółdzielnie, osoby fizyczne) nie będą płacić podatku dochodowego od umorzonych im odsetek od kredytów (...)

 • 9.11.2004

  Oprocentowanie kredytów bankowych

  Na podstawie umowy kredytu instytucja kredytowa – najczęściej bank – oddaje do dyspozycji kredytodawcy określoną ilość środków pieniężnych, z przeznaczeniem na cel określony (...)