Legalizacja w oparciu o stare przepisy
Pytanie:
"Budynek mieszkalny jednorodzinny został wybudowany bez wymaganego pozwolenia na budowę. Budowa została zakończona w 1993r., a więc przed wejściem w życie obowiązującego Prawa budowlanego ( pod rządami "starego" Prawa budowlanego z 1974r.). Budynek od czasu zakończenia budowy jest zamieszkały. Budynek jest zlokalizowany na terenach budownictwa jednorodzinnego i nie narusza warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ani też innych przepisów. Może zatem być zalegalizowany. Art. 103 ust. 2 obecnie obowiązującego Prawa budowlanego stanowi, że rygorystyczny przepis art. 48 nie ma zastosowania do obiektów budowlanych, których budowa została zakończona, jak to ma miejsce w rozpatrywanej sprawie, przed wejściem w życie ustawy Prawo budowlane to jest przed dniem 1 stycznia 1995r. Czy w tej sytuacji do legalizacji popełnionej samowoli budowlanej mają zastosowanie przepisy Prawa budowlanego z 1974r., wykluczające w rozpatrywanej sprawie możliwość rozbiórki obiektu budowlanego oraz nałożenia opłaty legalizacyjnej, czy też przepisy obecnie obowiązującego Prawa budowlanego? Zastosowanie obecnie obowiązującego bardzo restrykcyjnego Prawa budowlanego w stosunku do samowoli budowlanych popełnionych przed dniem 1 stycznia 1995r. spowodowałoby, że zostałaby naruszona zasada nie działania prawa wstecz (Prawo budowlane obowiązujące w czasie popełniania samowoli budowlanej, nie przewidywało wysokich opłat legalizacyjnych). Jaki wpływ na postępowanie administracyjne może mieć fakt, że inwestor sam, dobrowolnie zgłosi fakt popełnienia samowoli budowlanej i zobowiąże się do przedłożenia niezbędnej dokumentacji technicznej wraz z koniecznymi uzgodnieniami i opiniami?"
Odpowiedź prawnika: Legalizacja w oparciu o stare przepisy
Artykuł 103 prawa budowlanego brzmi następująco: Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, a niezakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy ustawy, z zastrzeżeniem następnego zdania. Przepisu art. 48 nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Do takich obiektów stosuje się przepisy dotychczasowe. Właściwość organów do załatwiania spraw, o których mowa w ust. 1, określa się na podstawie przepisów ustawy. Faktycznie, z brzmienia ust. 2 art. 103 wynika, iż do legalizacji obiektów budowlanych, których budowa została zakończona przed dniem 1 stycznia 1995 r. mają zastosowanie przepisy prawa budowlanego z 1974 roku. W tym miejscu przytoczyć należy art. 37 ustawy z 1974 roku, odnoszącym się do samowoli budowlanych.: Obiekty budowlane lub ich części, będące w budowie lub wybudowane niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie ich budowy, podlegają przymusowej rozbiórce albo przejęciu na własność Państwa bez odszkodowania i w stanie wolnym od obciążeń, gdy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego stwierdzi, że obiekt budowlany lub jego część: 1) znajduje się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę albo przeznaczony jest pod innego rodzaju zabudowę, lub 2)powoduje bądź w razie wybudowania spowodowałby niebezpieczeństwo dla ludzi lub mienia albo niedopuszczalne pogorszenie warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia. Jeżeli więc samowola budowlana nie kwalifikuje się pod któryś z wyżej wskazanych warunków, nie może zostać nakazana jego rozbiórka. W takiej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 40 ustawy. W wypadku wybudowania obiektu budowlanego niezgodnie z przepisami, jeżeli nie zachodzą okoliczności określone w art. 37, właściwy terenowy organ administracji państwowej wyda inwestorowi, właścicielowi lub zarządcy decyzję nakazującą wykonanie w oznaczonym terminie zmian lub przeróbek, niezbędnych do doprowadzenia obiektu budowlanego, terenu nieruchomości lub strefy ochronnej do stanu zgodnego z przepisami.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?