Likwidacja oddziału firmy zagranicznej a zwrot VAT
Pytanie:
"Oddział firmy zagranicznej jest w likwidacji i nie prowadzi już działalności (przychody = 0). Oddział nie miał środków trwałych, majątku. Spis z natury = 0. Mamy nadpłacony VAT (rozliczenie kwartalne). Na jakiej podstawie możemy odzyskać naliczony podatek VAT, gdy nie wykonujemy już czynności opodatkowanych? Urząd Skarbowy przesłał nam pismo, nakazując przeniesienie do rozliczenia na następny kwartał, ale nie będziemy już mieli sprzedaży opodatkowanej i wtedy nie będzie już firmy. Chcemy zakończyć sprawy do 30.06.2006 (likwidacja jest od 01.01.2007)."
Odpowiedź prawnika: Likwidacja oddziału firmy zagranicznej a zwrot VAT
Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Tak więc z powyższego przepisu nie wynika, iż na jego podstawie można odmówić podatnikowi zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym w ramach rozliczenia za dany miesiąc, jeżeli podatnik w tym miesiącu był zarejestrowany. Gdy podatnik nie był wykreślony z rejestru i gdy w danym miesiącu spełniał wszystkie wymogi ustawowe, nie można pozbawić go nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego i w konsekwencji zwrotu różnicy podatku. Wskazać należy, że wykreślenie z rejestru podatników nie może wywierać dla podatnika skutków w postaci pozbawiania go praw nabytych uprzednio. Tak więc do zgłoszenia zaprzestania działalności podatnik powinien dołączyć żądanie zwrotu różnicy podatku należnego. Taka interpretacja jest zgodna z duchem podatku VAT i prawem wspólnotowym w tym zakresie.
Jak wskazano jednak w jednej z interpretacji organów podatkowych, w związku z tym, że deklaracja podatkowa VAT-7, została złożona po dniu, w którym został podatnik wykreślony z rejestru podatników podatku od towarów i usług i wykazywała kwotę podatku do przeniesienia, to zwrot podatku nie przysługiwał (tak: decyzja Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 25 lipca 2005 r., sygn. PP-3/i/4407/76/05).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?