Matura a wynagradzanie nauczycieli

Pytanie:

Drugi dzień pisemnego egzaminu dojrzałości był dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Jak ma rozliczyć godziny nadliczbowe nauczyciel, który uczestniczył w pracy komisji maturalnej, a jak nauczyciel, który z przyczyn niezależnych od siebie nie miał w tym dniu zajęć?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestię tę reguluje paragraf 49 i rozporządzenia MEN z 21 marca 2001r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych. Jakkolwiek rozporządzenie określa w jaki sposób, w oparciu o jakie kryteria następuje powołanie członków komisji egzaminacyjnej sprawa budzi tyle kontrowersji, że w chwili obecnej Kuratorium Oświaty w Krakowie zwróciło się do MEN-u z prośbą o odpowiedź na pytanie, które również i przez Pana/ią zostało zadane. Dotychczas praktyka była taka, że miasto Kraków płaciło za uczestniczenie w komisji na zasadach następujących - za egzamin pisemny - za 5 godzin dziennie (następowało potrącenie jeśli w tym dniu nauczyciel miał wyznaczone zajęcia lekcyjne) - za egzamin ustny - po 20 minut na ucznia; płacone według godzin zegarowych - za poprawę prac nie nie płacono. Trudno przewidzieć jakiej MEN udzieli odpowiedzi. Sprawa jest na tyle głośna, że powinno to nastąpić stosunkowo szybko.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 27.5.2017

    Bazy ofert pracy dla nauczycieli

    W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego ustawodawca zobowiązał dyrektorów szkół do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów (...)

  • 16.12.2013

    Ulgi na przejazdy nauczycieli - zmiana w 2014 roku

    Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli otrzymają prawo do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym kolejowym i autobusowym, które dotychczas posiadali nauczyciele szkół podstawowych, (...)

  • 14.12.2004

    \"Korzyści\" zawodu nauczyciela

    Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe. Z odpisu na zakładowy fundusz (...)

  • 24.12.2007

    Zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę bez względu na wiek po 2007 roku

    Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela po 2007 roku. Prezentujemy je w niniejszym opracowaniu. (...)

  • 14.12.2004

    Uzyskiwanie przez nauczyciela kolejnych stopni awansu

    Z zasady nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole uzyskuje stopień stażysty. Wyjątki od tej zasady dotyczą nauczycieli akademickich legitymujących się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole (...)