Matura a wynagradzanie nauczycieli

Pytanie klienta:

""Drugi dzień pisemnego egzaminu dojrzałości był dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Jak ma rozliczyć godziny nadliczbowe nauczyciel, który uczestniczył w pracy komisji maturalnej, a jak nauczyciel, który z przyczyn niezależnych od siebie nie miał w tym dniu zajęć? ""

Odpowiedź prawnika:

Kwestię tę reguluje paragraf 49 i rozporządzenia MEN z 21 marca 2001r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych. Jakkolwiek rozporządzenie określa w jaki sposób, w oparciu o jakie kryteria następuje powołanie członków komisji egzaminacyjnej sprawa budzi tyle kontrowersji, że w chwili obecnej Kuratorium Oświaty w Krakowie zwróciło się do MEN-u z prośbą o odpowiedź na pytanie, które również i przez Pana/ią zostało zadane. Dotychczas praktyka była taka, że miasto Kraków płaciło za uczestniczenie w komisji na zasadach następujących - za egzamin pisemny - za 5 godzin dziennie (następowało potrącenie jeśli w tym dniu nauczyciel miał wyznaczone zajęcia lekcyjne) - za egzamin ustny - po 20 minut na ucznia; płacone według godzin zegarowych - za poprawę prac nie nie płacono. Trudno przewidzieć jakiej MEN udzieli odpowiedzi. Sprawa jest na tyle głośna, że powinno to nastąpić stosunkowo szybko.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.