Miejsce popełnienia przestępstwa

Pytanie klienta:

""Jeżeli świadek, po odebraniu przez Sąd przyrzeczenia, zeznaje nieprawdę, to do jakiej prokuratury (miejsce zamieszkania świadka, miejsce pracy świadka, itd), należy złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa?""

Odpowiedź prawnika:

Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu jest prawnym obowiązkiem każdego, kto powziął wiadomość o zaistnieniu takiej okoliczności. O popełnieniu przestępstwa należy zawiadomić prokuratora lub Policję. Właściwość miejscową prokuratury określa się za pomocą miejsca popełnienia przestępstwa. Miejscem popełnienia przestępstwa jest miejsce, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić. Miejscem popełnienia przestępstwa z art. 233 Kodeksu karnego jest miejsce siedziby sądu, w którym sprawca świadek fałszywe zeznania. Zatem prokuratorem właściwym do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest prokurator rejonowy właściwy ze względu na miejsce siedziby sądu.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.