Miejsce złożenia testamentu

Pytanie:

"Brat sporządził testament u notariusza, u siebie zachował 1 egzemplarz. Jak dotrzeć do testamentu w razie śmierci brata (o ile posiadany uległ zniszczeniu)? Jak dowiedzieć się, u którego notariusza leży drugi egzemplarz testamentu? Gdzie jest przechowywany testament notarialny - czy w sądzie właściwym dla stałego miejsca zamieszkania zmarłego? Jak wyglądają te problemy, gdy testament jest sporządzony własnoręcznie? Kto jest najbardziej zalecanym do przechowywania testamentu i jak mają do niego spadkobiercy dotrzeć?"

Odpowiedź prawnika: Miejsce złożenia testamentu

Zgodnie z art. 646 kodeksu postępowania cywilnego, osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy. Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.

Obowiązek powyższy ma charakter powszechny i dotyczy wszystkich osób fizycznych i prawnych, jak i organów państwowych i samorządowych, będących w posiadaniu testamentu. Dzierżyciel testamentu z chwilą powzięcia wiadomości o śmierci testatora ma obowiązek złożenia niniejszego dokumentu w sądzie, dotyczy to również testamentów nieważnych i odwołanych.

W celu stwierdzenia, czy istnieje testament i gdzie się znajduje, sąd spadku może nakazać złożenie oświadczenia w tym przedmiocie, stosując odpowiednio tryb przewidziany do wyjawienia przedmiotów spadkowych. Sąd obowiązany jest do przeprowadzenia rozprawy z udziałem wszystkich zainteresowanych oraz osób co do których zachodzi przypuszczenie, że mają testament w swoim władaniu lub wiedzą o miejscu jego przechowywania. Po przeprowadzeniu rozprawy sąd postanowieniem nakazuje określonej osobie złożyć oświadczenie do testamentu. Jeżeli określona osoba odmawia złożenie w/w oświadczania, wówczas po upływie określonego (przez sąd) terminu sąd stosuje środki przymusu według przepisów o egzekucji świadczeń niepieniężnych.

Na podstawie art. 648 kpc sąd po wysłuchaniu osoby, u której według uzyskanych wiadomości testament się znajduje, wyda z urzędu postanowienie nakazujące jej złożenie testamentu w wyznaczonym terminie. Na niniejsze postanowienie są przysługuje zażalenie.

Wysłuchanie w/w osoby odbywa się na posiedzeniu sądowym lub w formie pisemnego oświadczenia składanego przez tą osobę.

Powyższe przepisy mają zastosowanie do każdej formy testamentu. Testament sporządzony własnoręcznie może być złożony w miejscu wybranym zgodne z wolą spadkodawcy.

W kwestii miejsca przechowania testamentu notarialnego odsyłamy Pana do odpowiedzi zatytułowanej Testament notarialny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maria DULIBAN 2013-06-19 13:17:53

    Sprzątaniem testament w 2005 r.Testament mam w domu a jego ksero jest w rodzinie.r.Mam 73 lata.chcác uchronić go przed zniszczeniem pragnę złożyć go u notariusza lub skorzystać z proponowanej formy umieszczenia go w elektronicznym serwisie. Jakie muszę poczynić kroki aby skorzystać z tej formy zabezpieczenia mojej ostatniej woli.

  • dorota 2013-05-13 22:06:31

    w celu uproszczenia procedury testamentowej najlepiej umieścić swoją ostatnią wole w serwisie elektronicznym, który przekaże nasz testament wszystkim wyszczególnionym przez nas osobom. najtańszy jest chyba bank na wypadek

  • Curious 2012-02-18 01:04:30

    Witam, moja sytuacja jest taka: Mój ojciec zmarł gdy byłam bardzo mała. Wiem, że testament był. Opiekunem moim w tym czasie była biologiczna mama. Zastanawiam się, czy miałabym wgląd w testament mojego ojca i jak mogłabym ten wgląd uzyskać?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika