Nadanie klauzuli wykonalności-właściwość sądu

Pytanie:

"Czy sąd rejonowy może wydać klauzulę wykonalności dotyczącej wyroku wydanego przez sąd okręgowy, który zarządził wykonanie wyroku w ciągu jednego miesiąca od chwili uprawomocnienia się, a dotyczył podziału majątku? Czy sąd nadający klauzulę wykonalności jest zobowiązany powiadomić pozwanego?"

Odpowiedź prawnika: Nadanie klauzuli wykonalności-właściwość sądu

Zgodnie z art. 781 kodeksu postępowania cywilnego tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu nadaje klauzulę wykonalności sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę, dopóki akta sprawy w sądzie tym się znajdują; nie dotyczy to jednak Sądu Najwyższego. Wynika z tego, iż istnieje możliwość, aby sąd rejonowy nadawał klauzulę wykonalności wyrokowi wydanemu przez sąd okręgowy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika