Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Pytanie:
"Jako wierzyciel dysponuję nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym na dłużnika. W trakcie trwania postępowania sądowego dłużnik dokonał częściowego uregulowania kwoty wskazanej w pozwie o zapłatę. Jak długo trwa uprawomocnienie się wyroku? W jaki sposób dokonać ściągnięcia nierozliczonego zadłużenia, do którego w międzyczasie doszły jednak kolejne nie ujęte w pozwie zaległości (najemca lokalu mieszkalnego)? Czy powinnam złożyć wniosek o do sądu o nadanie klauzuli wykonalności nakazu zapłaty? Jeśli tak, na jakim sądowym druku? W nakazie zapłaty z winy sądu pojawił się błąd polegający na wpisaniu nieprawidłowego imienia powoda. Czy w tej sytuacji powinnam prosić o sprostowanie treści nakazu zapłaty? "
Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Zgodnie z przepisami kpc, w przypadku wydania nakazu zapłaty, dłużnik – pozwany jest zobowiązany do uiszczenia należności w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty. W przypadku nieuiszczenia zasądzonych kwot powód może wystąpić o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności. W praktyce oznacza to, iż sąd wysyła pozwanemu pozew wraz z wydanym już nakazem zapłaty. Pozwany może albo zapłacić w ciągu dwóch tygodni należne powodowi roszczenie albo wnieść sprzeciw od nakazu. Dla sądu najważniejsze znaczenie ma potwierdzenie odbioru przez pozwanego przesyłki. Termin dwutygodniowy liczy się więc od dnia potwierdzenia przez pozwanego otrzymania nakazu zapłaty (podpis na tzw. zwrotce). Warto zaznaczyć, iż zdarza się, że przesyłka musi być awizowana w przypadku nieobecności pozwanego – w takim przypadku termin ten się przedłuża.
Sąd nadaje klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty z urzędu. Różna jest natomiast praktyka w zakresie przesyłania powodowi nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności (czyli tytułu wykonawczego). W niektórych sądach nakaz zapłaty opatrzony klauzulą jest wysyłany z urzędu do powoda, w innych niezbędne jest złożenie pisemnego wniosku o doręczenie nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności. Nie ma przewidzianego dla takiego wniosku formularza. Niekiedy konieczne jest przesłanie do sądu posiadanego, nieprawomocnego nakazu zapłaty, aby sąd opatrzył go klauzulą wykonalności. Najlepiej jest ustalić praktykę sądu indywidualnie, np. przez kontakt telefoniczny z właściwym wydziałem sądu i ustalenie jakich czynności należy dokonać, aby otrzymać tytuł.
Posiadany przez powoda – wierzyciela tytuł wykonawczy, musi być następnie załączony do wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej. Aby jednak prowadzić postępowanie egzekucyjne z nowo powstałego zadłużenia niezbędne jest uzyskanie kolejnego prawomocnego nakazu, uprawniającego do prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Najważniejsze jednak w niniejszej sprawie jest skierowanie do sądu wniosku o sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej, co powinno być uczynione przed wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Pismo powinno wskazywać oczywistą omyłkę i podawać właściwe dane (w tym przypadku imię pozwanego). Postanowienie o sprostowaniu nakazu będzie także wysłane do pozwanego co przedłuży ponownie bieg postępowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?